Tekil Mesaj gösterimi

Alt 26-03-2013, 11:34   #1 (permalink)
ebush
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur?

Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur?-İspirto Biodizel Biogaz Hava Gazı Ve Doğalgaz Nelerden Ne Sonucu Oluşur?YAKITLAR

Bulunduğumuz ortamların ısınmasını sağlamak için soba kalorifer gibi araçlar kullanırız Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur? Bu araçlar yakıtların yanmasıyla ısı verir Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur? Yakıtların yanması için oksijene ihtiyaç vardır Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur? Oksijen olmadan yakıtlar yanmaz Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur? Bazı yakıtlar doğada olduğu şekliyle bazıları da işlendikten sonra kullanılır Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur? Linyit doğal olarak petrol ise işlendikten sonra yakıt olarak kullanılır Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur? Yakıtlardan sağlanan enerji; ısıtmaaydınlatma bazen de nesneleri hareket ettirme amacıyla kullanılır Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur?

FOSİL YAKITLAR

Fosil yakıtlar çürüyen tarih öncesi bitki ve hayvanlardan milyonlarca yılda oluşmuş kömür petrol ve doğalgaz gibi yakıtlardır Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur? Fosil yakıtlar yenilenebilir kaynaklar değillerdir Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur?
Isı enerjisi elde etmek için kullandığımız yakıtların büyük bir kısmı fosil yakıtlardır Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur? Fosil yakıtlar ; birikmiş güneş enerjisinin depo edilmiş şeklidir Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur? Bitki ve hayvanların kalıntılarıyla oluşur Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur? Oluşumları milyonlarca yıl sürer Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur? Genellikle kaya katmanlarının altında sıkışmış ve gömülmüş olarak bulunur Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur?
Kömür bataklıklardaki bitkiler ve bitkisel atıklardan oluşur Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur? Kömürlerin oluşması milyonlarca yıl sürebilir Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur?
Petrol hayvan ve bitki atıklarından oluşmuştur Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur? Karaların hemen altında ya da deniz altındaki yataklarda bulunur Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur?

Doğal gaz da petrol gibi karaların altındaki boşluklarda ya da deniz altında bulunur Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur?
Yakıt olarak kullanılan odun bitkilerden elde edilir Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur? Bitkiler büyümeyi gelişmeyi ve besin yapmayı güneş enerjisi ile gerçekleştirir Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur? Bu enerjiyi depo eder Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur? Odun yakıldığında bu enerji ısı enerjisine dönüşür Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur?
Biyodizel organik yağların baz ve alkolle karıştırılarak dizel yakıta çevirilmesi sonucu elde edilen ürün Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur?
Kolza (kanola) ayçiçek soya aspir gibi yağlı tohum bitkilerinden elde edilen yağların veya hayvansal yağların bir katalizör eşliğinde kısa zincirli bir alkol ile (metanol veya etanol ) reaksiyonu sonucunda açığa çıkan ve yakıt olarak kullanılan bir üründür Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur? Evsel kızartma yağları ve hayvansal yağlar da biyodizel hammaddesi olarak kullanılabilir Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur? Hatta donmuş yağ ve balık yağı gibi hayvansal yağlar da biyodizel yakıt yapımında kullanılabilir Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur?
Biyodizel gliserinin yağ veya bitkisel yağdan ayrıldığı transesterleşme adı verilen bir kimyasal süreçle elde edilir Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur? Bu işlem sonucunda geriye iki ürün kalır metil esterler (biyodizelin kimyasal adı) ve gliserin (genellikle sabun ve diğer ürünlerde kullanılmak üzere satılan değerli bir yan ürün) Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur?
Biyodizel petrol içermez; fakat saf olarak veya her oranda petrol kökenli dizelle karıştırılarak yakıt olarak kullanılabilir Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur?

Biyogazın Oluşumu

Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur?
Kompleks organik maddenin basit maddeye dönüşümü

Biyogaz üç evrede oluşur:
  1. Hidroliz
  2. Asit oluşturma
  3. Metan oluşumu dur Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur?
Birinci aşama atığın mikroorganizmaların salgıladıkları enzimler ile çözünür hale dönüştürülmesidir Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur? Bu aşamada polisakkaritler monosakkaritlere proteinler peptidlere ve aminoasitlere dönüşür Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur? Bundan sonraki aşamada asit oluşturucu bakteriler devreye girerek bu maddeleri asetik asit gibi küçük yapılı maddelere dönüştürürler Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur? Asit oluşumu üretim esnasında pH'nın düşmesine neden olabilir bu durum metan oluşumunu sağlayacak bakteriler üzerinde olumsuz etki yaratabilir Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur? Son aşamada ise bu madeleri metan oluşturucu bakteriler biyogaza dönüştürürler Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur? Görüldüğü gibi biyogaz oluşumu mikrobiyolojik etmener ile gerçekleşmekte ve doğal olarak bu mikrobiyolojik organizmaların etkileneceği her türlü koşul biyogaz üretimini de etkilemektedir Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur?
1 Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur? Hidroliz Aşaması:İlk aşamada mikroorganizmaların salgıladıkları selular enzimler ile çözünür halde bulunmayan maddeler çamur içerisinde çözünür hale dönüşürler Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur? Uzun zincirli kompleks karbonhidratları proteinleri yağları ve lipidleri kısa zincirli yapılara dönüştürürler Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur? Bu basit organiklere dönüşüm sonucunda birinci aşama olan hidroliz tamamlanmış olur Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur?

2 Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur? Asit Oluşturma Aşaması:Çözünür hale dönüşmüş organik maddeleri asetik asit uçucu yağ asitleri hidrojen ve karbondioksit gibi küçük yapılı maddelere dönüşür Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur? Bu aşama anaerobik bakteriler ile gerçekleştirilir Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur? Bu bakteriler metan oluşturucu bakterilere uygun ortam oluştururlar Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur?

3 Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur? Metan Oluşumu:Bakterilerin asetik asiti parçalayarak veya hidrojen ile karbondioksit sentezi sonucunda biyogaza dönüştürülmesi işlemdir Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur? Metan üretimi diğer süreçlere göre daha yavaş bir süreçtir Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur? Metan oluşumundaki etkili bakteriler çevre koşullarından oldukça fazla etkilenirler Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur?

Yakıtlar Nelerden Oluşur?-Yakıtlar Neden Oluşur?


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır