Tekil Mesaj gösterimi

Alt 27-03-2013, 10:51   #1 (permalink)
ebush
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Leblebi Nasıl Yapılır?

Leblebi Nasıl Yapılır?-Leblebi Nasıl Saklanır?-Nohuttan Leblebi Nasıl Yapılır?

Dokuz gözlü elekler yardimiyla nohutun siniflandirilmasi yapilir Leblebi Nasıl Yapılır? l 2 3 45 67 numarali deliklerden geçen vasifsiz nohutlar ayrilarak 8 ve 9 numarali nohutlar leblebi yapimi için kullanilir Leblebi Nasıl Yapılır? Boyutu uygun nohutlar ocakta 12-17 dakika arasinda kavrularak ilk tav isleminden geçirilir Leblebi Nasıl Yapılır?

Daha sonra nohut sicak olarak telis çuvallara doldurulur ve on gün dinlenmeye birakilir Leblebi Nasıl Yapılır? Ikinci ve üçüncü tavlardan sonra toprak ve kireç karisimi sergiliklere serilip her gün karistirilarak 45 ile 60 gün arasinda bekletilir Leblebi Nasıl Yapılır?

Kavurma ve dinlendirme islemlerinin süresi leblebinin tadini etkileyen faktörler arasindadir Leblebi Nasıl Yapılır? Bir sonraki islem nohutun islatilmasidir Leblebi Nasıl Yapılır? Bu islem sirasinda leblebilerin kiriklari da ayrilir ve tekrar çuvallanir Leblebi Nasıl Yapılır? Bir gün sonra nohutlarin kabuklari saç üzerinde agaç tokmakla karistirilarak ayrilir Leblebi Nasıl Yapılır?

Bu islem sonrasinda hemen tüketilen leblebi “tek kavrum leblebi” olarak adlandirilir Leblebi Nasıl Yapılır? Kizartilacak leblebi ise bir ay daha dinlendirilir ve istege göre tuz baharat ve çesitli aromalari eklenerek kizartilir Leblebi Nasıl Yapılır? Leblebinin “leblebi sekeri” haline gelmesi ise son bir kavurmadan sonra sekerciler tarafindan gerçeklestirilir Leblebi Nasıl Yapılır?

IMALATHANELER:

Leblebinin üretilecegi alanin en az 2 metre yüksekliginde günes almayan fakat havalandirma imkani olan bir alan olmasi gerekmektedir Leblebi Nasıl Yapılır? Dinlendirme yapilan sergiliklerin de günes almamasi 250-300 m2 genisliginde olmasi ve killi toprak saman ve kireç karisimi ile sivanmis olmasi gerekmektedir Leblebi Nasıl Yapılır?

LEBLEBİ NASIL SAKLANIR?

Üretim safhasi tamamlandiktan sonra depolama ve satis esnasinda leblebilerin bayatlamasini önlemek içinyere temas etmeyecek sekilde (altina tahta konulmak sureti ile) naylon posetlerde saklanmasi gerekmektedir Leblebi Nasıl Yapılır?


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır