Tekil Mesaj gösterimi

Alt 27-03-2013, 11:21   #1 (permalink)
ebush
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kağıtlar Neden Sararır?-Kağıtların Sararması Nasıl Önlenir?

Kağıtlar Neden Sararır?-Gazate Kağıtları Zamanla Neden Sararır?-Kağıtların Sararması Nasıl Önlenir?

- Eski gazete ve dergiler zamanla sararıp kuruduğu için uzun süre saklanamıyorlar Kağıtlar Neden Sararır?-Kağıtların Sararması Nasıl Önlenir? Bu nasıl önlenir?

-Kâğıdın zamanla bozulmasının altında yatan en önemli iki neden kâğıdın içerdiği kimyasallara bağlı olarak ortaya çıkan oksidasyon ve asit hidrolizidir Kağıtlar Neden Sararır?-Kağıtların Sararması Nasıl Önlenir? Linyinin (odun özü-selüloz)ışık nedeniyle okside olması gazete kâğıtlarının sararmasına neden olur Kağıtlar Neden Sararır?-Kağıtların Sararması Nasıl Önlenir? Bu arada selüloz lifleri de ısı ve asit içeren reaksiyonlar nedeniyle kesilir Kağıtlar Neden Sararır?-Kağıtların Sararması Nasıl Önlenir? Bu da kâğıtların parçalanmasına ve kahverengiye dönüşmesine neden olur Kağıtlar Neden Sararır?-Kağıtların Sararması Nasıl Önlenir? Bütün bunlara meydan vermemek için kâğıtlar kuru karanlık ve serin bir yerde saklanmalıdır Kağıtlar Neden Sararır?-Kağıtların Sararması Nasıl Önlenir?
Gazetelerin saklandığı dosya ve kutular asit geçirmeyen malzemelerden yapılmalıdır Kağıtlar Neden Sararır?-Kağıtların Sararması Nasıl Önlenir? Böylece asit kâğıtların içine işleyemez Kağıtlar Neden Sararır?-Kağıtların Sararması Nasıl Önlenir? Ayrıca gazete kâğıtlarının arasına asit geçirmeyen kâğıtlar konabilir ve polyester bir tabaka ile hava geçirmeyecek şekilde kaplanır Kağıtlar Neden Sararır?-Kağıtların Sararması Nasıl Önlenir? Ancak bu amaçla sıradan plastik veya vinil kullanılmaz çünkü bu malzemeler kâğıdın içine işleyebilecek eriyik ve katkı maddeleri içerir Kağıtlar Neden Sararır?-Kağıtların Sararması Nasıl Önlenir? Bu arada kâğıtların sararıp kurumasını önleyen sprey ve solüsyonlar da bulunmaktadır Kağıtlar Neden Sararır?-Kağıtların Sararması Nasıl Önlenir? Piyasada satılan ''Wei T'o Bookkeeper'' ve "Archival Mist" adı verilen ürünler metoksil magnezyum metil karbonat içerir Kağıtlar Neden Sararır?-Kağıtların Sararması Nasıl Önlenir? Sayfaları bu alkalin solüsyonları ile ıslatmak varolan asitleri nötralize eder ve oksidasyonu engeller Kağıtlar Neden Sararır?-Kağıtların Sararması Nasıl Önlenir? Bu arada gazetelerden kestiğiniz eski kâğıt parçalarını da asitlerinden arındırmak isteyebilirsiniz Kağıtlar Neden Sararır?-Kağıtların Sararması Nasıl Önlenir?

Bunun reçetesi şudur:
Magnezi sütü tableti bir litre soda içinde eritilir ve bu eriyik 8 saat bekletilir Kağıtlar Neden Sararır?-Kağıtların Sararması Nasıl Önlenir? Daha sonra karışım bir plastik kaba dökülür Kağıtlar Neden Sararır?-Kağıtların Sararması Nasıl Önlenir? Saklama kabı olarak kesinlikle alüminyum kullanılmamalıdır Kağıtlar Neden Sararır?-Kağıtların Sararması Nasıl Önlenir? Saklanacak kâğıt parçaları bu karışıma batırılıp bir saat içinde beklettikten sonra çıkartılıp kurumaya bırakılır Kağıtlar Neden Sararır?-Kağıtların Sararması Nasıl Önlenir? Ancak kestiğiniz kâğıdın üzerindeki yazıların bu eriyik içinde çıkmadığından önceden emin olmalısınız Kağıtlar Neden Sararır?-Kağıtların Sararması Nasıl Önlenir? Karışım sarıya dönüştüğü anda yenisini hazırlayabilirsiniz Kağıtlar Neden Sararır?-Kağıtların Sararması Nasıl Önlenir?


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır