Tekil Mesaj gösterimi

Alt 27-03-2013, 11:54   #1 (permalink)
ebush
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?

Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?-Boya Malzemeleri Nasıl Temizlenir?-Boya Yapmak İçin Gerekli Araçlar Nelerdir?

Boya Tabancasının Seçimi:
Havalı boya tabancaları sahip oldukları kompresör sayesinde boyayı püskürtürler Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır? Püskürtülen ürün (boya vernik ahşap canlandırıcı) uygulama tabancası aracılığıyla zerrecikler halinde basınçla püskürtülür Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır? Püskürtülen ürün başlıkta bulunan merkezi (dairesel atış) veya yatay (düz atış) deliklerinden geçerek püskürtme gerçekleşir Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?

Uygulama yapılabilmesi için şunlara ihtiyaç vardır:
Kompresör:
Ev yenileme işleri için: 50 litre hazneli 1 Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?5 CV kompresör
Oto boyası için: 100 litre hazneli 3 CV kompresör
Üstten Depolu Tabanca:
Daha ziyade hafif boyaların uygulanmasında kullanılır çünkü boya püskürtme ile yukarı çıkabilir Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?
Alttan Depolu Tabanca:
Ağır boyaların (Örnek: İç cephe boyası) uygulanmasında kullanılır Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?
Hortum:
Boya tabancasını kompresöre bağlar Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır? Bu bağlantı üzerinde bir adet hava basınç regülatörü (basıncı 3 bar’lık kullanım seviyesinde tutar) ve bir adet filtre (su yağ kabarcığı veya yabancı maddeleri engeller) bulunur Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?
Kullanım Alanları:
- Oto Boyası
- Tekne Boyama
- Ev Yenileme İşleri
- Oyuncak Boyama
- Ahşap bakımı için böcek ilacı uygulaması

Boya Tabancasının Avantajları:
- Çabuk uygulanır
- Mükemmeler bitim elde edilir
- Boyadan tasarruf sağlar

Gerekli Araçlar
- Tercihe göre alttan veya üstten depolu tabanca
- Filtre
- Hava basınç regülatörü
- Hortum
- Kompresör
- Kelepçe
- Başlık
- Meme
- Viskozite Kabı
- Spiral Boru
- Maske
- İş Tulumu

Kullanım Tavsiyeleri
Ev Yenileme İşleri:
Uygulama yapılan alan havadar olmalıdır Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır? Ortamdaki eşyaların üstleri örtülerek korunmalıdır Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır? Dışarıda uygulama yapılacaksa güneşli bir gün seçilmeli ve uygulama sabah saatlerinde yapılmalıdır Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır? Bu saatlerde fazla böcek olmayacağından ıslak boyaya yapışma riski en aza iner Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?

Boya değmemesi gereken tüm yüzeyler iyice örtülmelidir Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır? Örneğin: Pencere pervazları yerler duvarlar Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır? Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?vb Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?

- Kapılar boyanmadan önce sökülmeli ve yatay pozisyonda uygulama yapılmalıdır Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?
- Kapı pervazları boyanırken bitişik oldukları duvarlar korunmalıdır Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?
- Radyatörler boyanmadan önce sökülmeli boya girmesini önlemek için boru bağlantıları tıkanmalıdır Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?
- Bahçe çitleri / parmaklıklar boyanırken sıçramaları önlemek için arkadalarına pano yerleştirilmelidir Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?
- Pencere kasaları boyanırken camlar yapışkanlı bant ile korunmalıdır Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?

Oto Boyama:
Uygulama yapılacak yüzeyi temizleyin Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır? Pürüzlü ve paslı yerleri temizlemek için zımpara kullanın Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır? Yüzeydeki bozuklukları macun ile düzeltin Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?
Eğer garaj gibi kapalı bir alanda uygulama yapacaksanız zemini temizleyin Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır? Elektrik süpürgesiyle yerdeki tozları çektirin ve yeri ıslatın Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?
Uygulama yapılacak ortamda hava akımı olmamasına dikkat edin Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?
Boya uygulanmayacak bölgeleri koruyun (camlar farlar kromaj) Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?
Uygulama yapılacak yüzeyi uygulamadan hemen önce solvent kullanarak temiz bir bezle silin Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?
Boyanın Hazırlanması
Kullanmadan önce boya karıştırılmalıdır Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?
Üreticinin talimatları doğrultusunda boyanın kıvamını (viskozitesi) ayarlanmalıdır Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?
Boya çok kalın olursa boya yüzeyi pürüzlü olur Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır? Çok ince olursa boya yüzeyinde akmalar olabilir Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?
Boyanın kıvamı viskozite kabı kullanılarak ölçülür Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?
Kabın hazenisini doldurun ve haznenin boşalma süresini hesaplayın Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?
Aşağıda belirtilen rakamlara ulaşana kadar inceltici ekleyin Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır? (Bu rakamlar 1litre hazneli viskozite kabına göre hesaplanmıştır Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?)

Akrilik Boyalar: 13 – 15 saniye
Astar: 21 – 24 saniye
Sanayi tipi püskürtme boyalar: 40 – 45 saniye
Poliüretan Boyalar: 35 – 40 saniye
- Boyayı özel filtreden veya naylon çoraptan süzerek içinde bulunabilecek partiküllerden arındırın Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?

Uygulama
1) Hortum vasıtasıyla boya tabancasını kompresöre bağlayın Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır? Filtre ve hava basınç regülatörünü bağlamayı unutmayın Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır? Regülatörün basıncını 3 bar olarak ayarlayın Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?
2) Daha önceden süzmüş olduğunuz boya ile boya tabancasının deposunu doldurun Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır? Depo boyanacak yüzeye kesintisiz olarak uygulama yapılmasına izin verecek miktarda boya ile doldurulmalıdır Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?
3) Bir karton parçası üzerinde boya tabancasının atışını test edin Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?
4) Boya tabancası üzerinde bulunan düğme yardımıyla tabancayı ayarlayın Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır? Hava vanası ile atış şeklini ayarlayın Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır? Gerekirse hava basıncını ayarlayın Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?
5) Uygulamaya başlayın Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır? Hava tabancasını uygulama yapılan yüzeyin 15 ila 20 cm mesafeden tutun Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır? Boya tabancası çok yakında tutulursa yüzeye göre fazla boya püskürtülür ve boya akar Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır? Boya tabancası çok uzaksa boya tozyapar ve pürüzlü bir görüntüye neden olur Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır? Tabancayı fazla sıkmadan serbest bir şekilde tutun ve düzgün hat üzerinde hareket ettirin Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?

Boya Malzemelerinin Temizlenmesi

Boya malzemeleri uygulama tamamlandıktan sonra hemen temizlenmelidir Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?

1) Boya malzemelerinin temizlenmesi malzemelerin ömrünü uzatır Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?
2) Seçilen boyaya uygun temizleme ürünü kullanılmalıdır Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır? Su bazlu boyalar için su selülozik ve sentetik boyalar için tiner kullanın Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?
3) Temizlenecek malzeme temizleme ürününe tamamen batırılmalıdır Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?
4) Boya tabancasının deposunda kalan boya boşaltılmalıdır Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?
5) Deponun 1/3′ünü temizleme ürünü ile doldurun ve püskürtün Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır? Püskürtülen temizleme ürnü tamamen temiz gelene kadar işlem tekrarlanmalıdır Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?
6) Hava başlığını sökün ve fırça yardımıyla temizleyin Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır? Aynı şekilde boya tabancasının üst kısmını da temizleyin Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır? Tabancayı ve deposunu bir bezle silerek kurulayın ve üfleyin Boya Tabancası İle Nasıl Boya Yapılır?


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır