Tekil Mesaj gösterimi

Alt 28-03-2013, 10:15   #1 (permalink)
ebush
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Cemre Nedir?-İlk Cemre Ne Zaman Düşer?

Cemre Nedir?-İlk Cemre Ne Zaman Düşer?


İlk cemre ne zaman düşer? cemrenin düşecek hangi nedir anlamı demek ay havaya suya toprağa
"Kor halindeki ateş" anlamına gelen ilk cemrenin 19 Şubatta havaya düşeceği bildirildi Cemre Nedir?-İlk Cemre Ne Zaman Düşer?

Birer hafta aralıklarla havaya suya ve toprağa düştüğüne ve onları ısıttığına inanılan cemrenin havaya düşmesi ise baharın müjdecisi olarak kabul ediliyor Cemre Nedir?-İlk Cemre Ne Zaman Düşer?

Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Bölümü Türk Halk Edebiyatı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof Cemre Nedir?-İlk Cemre Ne Zaman Düşer? Dr Cemre Nedir?-İlk Cemre Ne Zaman Düşer? Erman Artun AA muhabirine yaptığı açıklamada cemrenin halk arasında kış aylarının bitmesi anlamına geldiğini söyledi Cemre Nedir?-İlk Cemre Ne Zaman Düşer?

Cemrenin ilkbahara doğru önce havada sonra suda ve son olarak toprakta 7’şer gün arayla meydana gelen sıcaklık yükselmesi olduğunu ifade eden Artun "Cemreler halk arasında havaların ısınmaya başladığının ve soğuk günlerin geçmek üzere olduğunun habercisidir" dedi Cemre Nedir?-İlk Cemre Ne Zaman Düşer?

Eskilerin 365 günlük yılı 179’u "kasım" ve 186’sı "hızır" günleri olarak ikiye ayırdıklarını anımsatan Artun kış devresinin 8 Kasımda başladığını ve 6 Mayısta da Hıdırellez ile birlikte yaz devresi yani hızır günlerine girildiğini bildirdi Cemre Nedir?-İlk Cemre Ne Zaman Düşer?

Kasımın 46’sında 40 gün anlamına gelen "erbain" 86’sında da 50 gün anlamına gelen "hamsin"in başladığını ifade eden Artun böylece kışın en soğuk zamanları olan 90 günlük sürenin geçtiğini kasım günlerinin ortasını geçip 100 gün geride kalınca halk arasında zorlu kış günlerini bırakmanın düşüncesinin başladığını bildirdi Cemre Nedir?-İlk Cemre Ne Zaman Düşer?

Artun kasımın 105’inde (19-20 Şubat) birinci cemrenin havaya 112’sinde (26-27 Şubat) ikincisinin suya 119’unda (5-6 Mart) üçüncüsünün toprağa düştüğüne ve 7 günlük aralıklarla buraları ısıttığına inanıldığını kaydetti Cemre Nedir?-İlk Cemre Ne Zaman Düşer?

Meteorolojik olarak ısınma sıralamasının toprak hava ve su şeklinde olduğunu belirten Artun "Cemre her ne kadar folklorik bir inanış olsa da cemre tarihlerinde hava sıcaklığı belirli oranda artıyor Cemre Nedir?-İlk Cemre Ne Zaman Düşer? Toprağa düşen üçüncü cemrenin ardından ise bahar geleceğine inanılıyor" diye konuştu Cemre Nedir?-İlk Cemre Ne Zaman Düşer?


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır