Tekil Mesaj gösterimi

Alt 04-04-2013, 08:53   #1 (permalink)
ebush
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Besin maddeleri ve içerikleri hakkında bilgi

Besin maddeleri ve içerikleri hakkında bilgi

Besinler canlılar için çok önemlidir.Yiyecekler birden fazla besin maddesi içerebilir.Ancak içeriğinde en çok hangi besin maddesi bulunuyorsa o grupta yer alır.Besinleri içeriklerine göre karbonhidratlarproteinleryağlarvitaminlersu ve mineraller olarak gruplandırırız.

Besin maddeleri ve içerikleri hakkında bilgi

KARBONHİDRATLAR
Makarnapilavekmek gibi besinler enerji sağlar ve bol miktarda karbonhidrat içerir.Karbonhidratlar temel besin maddelerimizdendir.Bunlar vücudumuzda kısa sürede enerjiye dönüşür.

PROTEİNLER
Proteinler vücudumuzda yapıcı-onarıcı olarak görev yaparlar.Büyümegelişmeyaraların iyileşmesivücudün mikroplara karşı iyileşmesivücudun mikroplara karşı direnci için proteinlere gerek vardır.

YAĞLAR
Fazla enerji gerektiren işler yaptığımızda karbonhidratlardan aldığımız enerji yetersiz kalır.Bu gibi durumlarda gereksinim duyduğumuz enerjiyi diğer bir enerji kaynağı olan yağlardan sağlarız.Yağlar bitki ve hayvanlardan elde edilir.

VİTAMİNLER
Vitaminler vücudumuzda düzenleyici olarak görev yaparlar.Vücudumuzu hastalıklardan korurlar.Sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır.

SU
Canlıların yaşamsal faaliyetlerini sürdürmesinde suyun büyük bir önemi vardır.Vücudumuzun yaklaşık %70’i sudur.Su vücudumuzda düzenleyici olarak görev yapar.

MİNERALLER
Vücudumuzda düzenleyici olarak görev yaparlar.Mineralleri yediğimiz yiyecek ve içeceklerle alırız.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır