Tekil Mesaj gösterimi

Alt 07-04-2013, 08:54   #1 (permalink)
ebush
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yerkabuğu nelerden oluşur?

Yerkabuğu nelerden oluşur?-Yerkabuğunun içeriği nedir?-Yeryuvarlağının içeriği nasıldır?
1) Püskürük Taşlar
a)İç püskürük taşlar : Yer kabuğu altındaki mantonun yer kabuğunun çatlak ve kırık kısımlarından tıkanarak soğumasıyla oluşan taşlardır. (Granit)
b)Dış püskürük taşlar : Yer kabuğu altındaki mantonun yer kabuğunun çatlak ve kırık kısmından yeryüzüne çıkması ve soğuması ile oluşur. (Bazalt ve andezit)
2) Tortul taşlar : Diğer yüzüne dış güçler tarafından getirilen maddelerin tortulanmasıyla (Üst üste birikmesiyle) oluşur. İçerisinde yer yer fosiller bulunur.
a) Mekanik tortullar : Dış güçlerin etkisiyle getirilen çakıl kum kil gibi malzemelerin yeryüzünün çukur yerlerine birikmesiyle oluşur. (Kum taşı kıl taşı)
b) Kimyasal tortullar : Suda erimiş halde bulunan minerallerin suyun geçtiği yere çökelmesi veya tortulanması ile oluşurlar. (Kireç taşı alçı taşı)
c) Organik tortular : Hayvan bitki gibi canlı kalıntılarının üst üste birikip katılaşması ile oluşan taşlardır. (Tebeşir)
3) Başkalaşmış taşlar : Tortul ve püskürük taşları yüksek sıcaklık ve basınç altında kalarak değişikliğe uğraması ile oluşur. (Mermer oluşumu)Yerkabuğu nelerden oluşur?

YER YUVARLAĞININ İÇ YAPISIYer yuvarlağının dış kısmını oluşturan katı tabakanın altında manto denilen bölüm yer alır. Manto yer çekirdeğinin örtüsü durumundadır.
-Yer küre hacminin %80’nini manto oluşturur.
-Mantodan sonra yer yuvarlağının iç kısmını çekirdek oluşturur.
-Çekirdekte sıcaklık 4500 C bulur.
-Mantonun katı olan üst bölümü yer kabuğu ile birlikte taş küre olarak adlandırılır.
-Taş küre levha denilen büyük parçalar halindedir
ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır