Tekil Mesaj gösterimi

Alt 08-04-2013, 12:39   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Ülkemizin yönetim yapısı üçe ayrılır:

1. MERKEZİ YÖNETİM: Merkezî yönetimin başında Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu vardır. Bakanlar Kurulu başbakan ve bakanlardan meydana gelir.

a. Cumhurbaşkanı :

Devletin başıdır. Türkiye Cumhuriyeti’ni ve milleti temsil eder. Cumhurbaşkanı seçilebilmek için kırk yaşını doldurmuş olmak yüksek öğrenim yapmış olmak TBMM üyesi ya da milletvekili seçilebilme yeterliliğine sahip olmak gibi şartlar gereklidir. Cumhurbaşkanı meclis tarafından üye tam sayısının üçte iki çoğunluğunun oylarıyla seçilir.

Görevleri: Yurt içinde ve dışında devleti temsil etmek yasaları yayınlatmak yüksek dereceli memurları atamak uluslararası antlaşmaları onaylamak yasaları tekrar görüşülmek üzere TBMM’ye geri göndermek.

b. Başbakan ve Bakanlar Kurulu:

BaşbakanTBMM üyeleri arasından Cumhurbaşkanınca atanır. Bakanlar Kurulu üyeleri başbakan tarafından seçilir ve cumhurbaşkanınca atanır. Meclis dışından da bakan seçilebilir.
Başbakan bakanlıklar arasında iş birliğini sağlar. Hükümetin genel programının uygulanmasından o sorumludur.
Devletin önemli işleri Bakanlar Kurulunda görüşülerek karara bağlanır.

c. Merkezdeki Yardımcı Kuruluşlar:

Milli Güvenlik Kurulu: Milli Güvenlik Kurulu hükümete yardımcı olan bir kuruluştur. Kararların uygulanmasından hükümet sorumludur. Asker ve sivillerden oluşur.

Devlet Planlama Teşkilatı: Ekonomik sosyal ve kültürel kalkınma konularının planlanmasında hükümete yardımcı olan danışmanlık yapan plan ve program hazırlayan başbakanlığa bağlı bir kuruluştur.

Danıştay : En yüksek idârî mahkeme danışma ve inceleme organıdır. Bağımsız bir kuruluştur.

Sayıştay : Devletin gelir ve giderlerini TBMM adına denetleyen yargı yetkisi de bulunan kuruluştur.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır