Tekil Mesaj gösterimi

Alt 08-04-2013, 11:12   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Küresel ısınma nedir kısaca

küresel ısınma nedir vikipedi - küresel ısınma ne demektir kısaca - Küresel ısınma nedir kısaca

Küresel ısınma dünya atmosferi ve okyanuslarının ortalama sıcaklıklarında belirlenen artış için kullanılan bir terimdir.

Bu olay son 50 yıldır iyice saptanabilir duruma gelmiş ve önem kazanmıştır.
Dünya’nın atmosfere yakın yüzeyinin ortalama sıcaklığı 20. yüzyılda 0.6 (± 0.2)°C artmıştır. İklim değişimi üzerindeki yaygın bilimsel görüş “son 50 yılda sıcaklık artışının insan hayatı üzerinde farkedilebilir etkiler oluşturduğu” yönündedir.

Küresel ısınmaya atmosferde artan sera gazlarının neden olduğu düşünülmektedir. Karbondioksit su buharı metan gibi bazı gazların güneşten gelen radyasyonun bir yandan dış uzaya yansımasını önleyerek ve diğer yandan da bu radyasyondaki ısıyı soğurarak yerkürenin fazlaca ısınmasına yol açtığı ileri sürülmektedir.
Su buharı diğer sera gazlarından farklı olarak güneşten gelen radyasyonun şiddetine ve gezegenin ortalama ısısına göre sabit olan bağlı bir değişkendir. Dolayısıyla küresel ısınma konusunda pasif etkiye sahiptir. Ancak diğer sera gazları yer yer bağımsız değişken olarak küresel ısınma üzerinde aktif bir etki yaratabilirler. Örneğin karbondioksit yoğun volkanik etkinlik sonucu ya da insanlar tarafından fosil yakıtların yakılmasıyla yoğun olarak atmosfere salınabilir. Bu durum gezegenin ortalama ısısından bağımsız olarak ortaya çıkabilen ve ortalama ısının artması sonucunu doğuran bir etken olarak işlev görür.

Bugün için bilim çevrelerinde küresel ısınmadan başat rolün atmosferde karbondioksit oranının artmasına bağlanmaktadır.

Her ne kadar atmosferdeki karbondioksit
* yeşil bitkilerin fotosentez olayında
* karbondioksitin litosfer yüzeyinde suda çözünmesiyle
atmosferden çekilmekte ise de bu mekanizmaların kapasitesinin üzerinde karbondioksit salınımı gezegen üzerinde sera etkisi yaratmaktadır.

Su buharı dışındaki sera gazları dolayısıyla gezegen yüzeyindeki ortalama ısının artması buharlaşmanın artmasına yol açacaktır. Bu ise atmosferde daha fazla su buharı yani bulut oluşmasına yol açar. Bulutlar güneşten gelen radyasyonun bir bölümünü dış uzaya yansıtırken bir bölümünü soğurarak ısınırlar bir bölümünü de yeryüzüne geçirirler. Litosfer ve hidrosfere ulaşan bu radyasyonun da bir bölümü soğurularak ısınmaya yol açarken bir bölümü dış uzaya yansır. Dış uzaya yansıyan radyasyon yeniden bulut kütlesi ile karşılaştığında aynı olaylar yaşanır yansıtılır soğurulur dış uzaya kaçar.

Bu mekanizma su buharı dışındaki sera gazlarının atmosferde artması sonucu bulutların sera etkisini artırmakta küresel ısınmaya yeni bir katkıya yol açmaktadır.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır