Tekil Mesaj gösterimi

Alt 12-04-2013, 06:33   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İslam Dininde Büyü (Sihir) Yapmak ve Hükmü Nedir

İslam Dininde Büyü (Sihir) Yapmak ve Hükmü Nedir


"Süleyman'ın hükümranlığı hakkında onlar şeytanların uydurup söylediklerine tâbi oldular. Halbuki Süleyman büyü yapıp kâfir olmadı. Lâkin şeytanlar kâfir oldular. Çünkü insanlara sihri ve Babil'de Hârut ile Mârut isimli iki meleğe indirileni öğretiyorlardı. Halbuki o iki melek herkese: Biz ancak imtihan için gönderildik sakın yanlış inanıp da kâfir olmayasınız demeden hiç kimseye öğretmezlerdi. Onlar o iki melekden karı ile koca arasını açacak şeyleri öğreniyorlardı. Oysa büyücüler Allah'ın izni olmadan hiç kimseye zarar veremezler. Onlar kendilerine fayda vereni değil de zarar vereni öğrenirler. Sihri satın alanların ahiretten nasibi olmadığını çok iyi bilmektedirler. Karşılığında kendilerini sattıkları şey ne kötüdür! Keşke bunu anlasalardı!" (Bakara Suresi /102)
Sihir insanlara yönelik olarak tabiat üstü gizli güçlerin yardımı ve aracılığıyla belli bir maksadı gerçekleştirmek ve belli bir gayeye ulaşmak için uygulanan ve etkili olduğu kabul edilen eylem; bir şeyin veya olayın gerçek huviyetinden uzak olarak başka bir halinin gösterilmesidir. Sihir İslam'ın kesin olarak yasaklayıp redettiği bir inanç ve işlem olup tabiat kuvvetleriyle insanlara bir takım etkilerin yapıldığı söylenen ilkel bir anlayış ve olgudur.
Cenab-ı Hak buyuruyor:
"Siz atın" dedi. Onlar atınca insanların gözlerini büyülediler onları korkuttular ve büyük bir sihir gösterdiler." (Araf suresi /116)

"...Bir de baktı ki büyüleri sayesinde ipleri ve sopaları kendisine gerçekten koşuyor gibi görünüyor." (Taha Suresi /66)
Esrarengiz gizli sebep ile incelik dış görünüşü itibariyle çekicilik ve bir de kötü maksat sihrin niteliğini belirler. Sihir herşeyden önce kendi özünde bir harika değildir. Sebebi herkes için bilinmediğinden olay bir harika gibi tahayyül olunmaktadır. Bunun içindir ki sebebi herkes için bilinmeyen herhangi bir gerçek dahi halkı aldatmak için kullanıldığı zaman bir anlamda sihir olur. Bu sebebin nazarî olarak açıklanabilir bir halde bulunması şart da değildir. Az çok taklit ile meydana getirilebilmesi de kafidir.
İmansızlık ahlâksızlık ve aldatmak sihrin köküdür. Sihirbazlar ilimlerden edebiyattan felsefeden teknolojiden hatta tabiattaki garip ve acîp yaratılışlardan sû-i istimaller ve istismarlar yaparak yararlanmasını bilirler. Bu suretle gerçekleri gizlemek için yazılmış nice felsefeler nice romanlar nice tarih kılıklı hezeyanlar vardır. Vaktiyle hikmet ehli kimselerin "Sakın domuzların boynuna inci gerdanlıklar takmayın!" şeklindeki nasihatları ilmî gerçekleri ve yüksek hakikatleri bu gibilerin istismarından korumak içindi.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır