Tekil Mesaj gösterimi

Alt 12-04-2013, 09:52   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sigaranın Aile Bütçesine Verdiği Zararlar Nelerdir

Sigaranın Aile Bütçesine Verdiği Zararlar Nelerdir


Sigara ve alkol sağlığın yanında ekonomik yönden de hem aile bütçesine hemde topluma zarar veriyor. Türkiye her yıl 25 milyar TL'sini sigara ve alkol tüketimine harcıyor.

Bu rakam aralarında Sağlık Tarım Adalet İçişleri Ulaştırma ve Bayındırlık gibi bakanlıkların da bulunduğu 11 icracı bakanlığın bütçelerinin toplamına denk geliyor. Sigara ve alkol sonucu ortaya çıkan sağlık harcamaları ile bu rakam daha da artıyor.


Alkol ve sigara ile ilgili veriler Tütün Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından düzenli olarak tutuluyor. Kurumun verilerine göre yılda 5 milyar 400 milyon paket sigara tüketilirken bunun için 15 milyar TL para ödeniyor. İçki tüketiminde başı 800 milyon litre ile bira çekiyor. Bunu 20 milyon litreyle rakı 9 milyon litreyle şarap 24 milyon litreyle votka takip ediyor. Türkiye'de alkollü içki tüketimine ödenen yıllık para ise 10 milyar TL'yi buluyor.


Yeşilay Derneği Genel Başkanı Necati Özfatura rakamları 'dehşet verici' olarak nitelerken sigara ve içki tüketimindeki artışa dikkat çekiyor. Türkiye'de 1930 yılında kişi başı alkol tüketimi 1 litre iken bu rakamın 2004 yılında 14 litreye çıktığını söylüyor. Sigara alışkanlığında ailelerin örnek davranış sergilemesini isteyen Özfatura "Çocuğunun karşısında sigara içen bir babanın etkinliği olmaz." diyor. Sosyolog Prof. Dr. Ercan Tatlıdil meselenin sosyal politikalarla ele alınmasını tavsiye ederken sivil toplum örgütleri üniversiteler belediyeler ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının yürüttüğü faaliyetlerin tek merkezden kontrol edilmesini istiyor. Tatlıdil ailelere yönelik profesyonel destek hizmeti verecek birimlerin artırılmasını bağımlılığı artıran koşulların ortadan kaldırılması için özel gençlik politikaları oluşturulmasını öneriyor.


Psikolog Fatih Kalkınç da sigara ve alkole harcanan paranın 'ciddi bir kayıp' olduğunu paranın yanı sıra insanlara ciddi anlamda sağlık zararı da getirdiğini anlattı. Alkol alan insanların psikolojik sıkıntılar çektiğini aile düzenlerinin bozulduğunu çevreye güven duygularının azaldığını vurguluyor. İzmir İl Müftüsü İbrahim Acar İslam dininin israfa cevaz vermediğini belirtirken "Alkollü içkiler ve israf dinimizde haram. Sigara ve içki hem sağlık adına hem de ekonomi adına israftır. İnsanların bunları yapmamak için iradesini kullanması ve kurtulması lazım." diyor.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır