Tekil Mesaj gösterimi

Alt 08-05-2013, 04:13   #1 (permalink)
ebush
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kimyasal bağ ne demek?-Kimyasal bağ nasıl oluşur?

Kimyasal bağ ne demek?-Kimyasal bağ nasıl oluşur?-Kimyasal bağ nedir?


Kimyasal bağ moleküllerde atomları bir arada tutan kuvvete verilen bilimsel ad

Kimyasal bağ ne demek?-Kimyasal bağ nasıl oluşur?

Kimyasal bir bağın oluşması


Bir bağın oluşabilmesi için atomlar tek başına bulundukları zamankinden daha kararlı (az enerjiye sahip) olmalıdırlar. Genelleme yapmak gerekirse bağlar oluşurken dışarıya enerji verirler. Atomlar bağ yaparken elektron dizilişlerini soygazlara benzetmeye çalışırlar. Bir atomun yapabileceği bağ sayısı sahip olduğu veya az enerji ile sahip olabileceği yarı dolu orbital sayısına eşittir.


Atomlar birleştiği zaman elektron dağılımındaki değişmelerin bir sonucu olarak kimyasal bağlar meydana gelir. Üç çeşit temel bağ vardır. Bu üç bağ çeşidi şunlardır:


İyonik bağlar elektronlar bir atomdan diğerine aktarıldığı zaman meydana gelen bağlara verilen addır. Tepkimeye giren elementlerden birinin atomları elektron kaybedip pozitif yüklü iyonlara dönüşürken diğer elementin atomları elektron kazanıp negatif yüklü iyon oluştururlar. Böylece zıt (artı-eksi) bir şekilde yüklenmiş iyonlar arasındaki elektrostatik çekim kuvveti söz konusu iyonları bir kristal içinde tutar.


Kovalent bağlar elektronların bir atomdan diğerine aktarılmaksızın ortaklaşa kullanıldığı bağlara denir. Tek kovalent bağ iki atom tarafından bölünmüş yani ortaklaşa kullanılan bir elektron çiftinden ibarettir. Moleküller birbirlerine kovalent bağlarla bağlanmış atomlardan meydana gelir.


Metalik bağlar metal ve alaşımlarda bulunan bağlardır. Metal atomları üç boyutlu bir yapı içinde düzenlenirler. Bu atomların en dış elektronları yapının her tarafında serbestçe dolaşır ve atomların birbirlerine bağlanmasını sağlarlar.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır