Tekil Mesaj gösterimi

Alt 08-05-2013, 06:52   #1 (permalink)
ebush
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Periyodik tablo nedir?-Periyodik tabloyu kim buldu?

Periyodik tablo nedir?-Periyodik tabloyu kim buldu?


Periyodik tablo bilinen tüm elementleri belirli bir düzene göre içeren ve incelemeyi kolaylaştıran bir sistemdir. İlk olarak 1867 yılında J.A.R Newlands elementleri artan atom kütlelerine göre sıralamış ve bir elementin kendisini izleyen sekizinci elemente benzer özellikler gösterdiğini ifade eden "Oktavlar Yasası"nı ortaya koymuştu.


Periyodik tablo nedir?-Periyodik tabloyu kim buldu?


Daha sonra 1869 yılında Dmitri Mendeleev benzer özellikler taşıyan elementleri arka arkaya dizdiğinde atom kütlesine dayanan bir tablo elde etmiş ve o zamanlar bilinmeyen bazı elementlerin (skandiyum galyum ve germanyum gibi) varlığını hatta özelliklerini tahmin edebilmişti. Lothar Meyer isimli araştırmacı da 1886 yılında Mendeleev'den bağımsız olarak atom kütlelerine göre bir periyodik tablo oluşturmuş ve "valans" kavramını ortaya atmıştı. (bkz. elektron dizilimi)

Günümüzde kullandığımız tablo yeni elementlerin de yerleştirilebilmesine olanak tanıyan Mendeleev'in periyodik tablosudur. Ancak ilk halinden farklı olarak elementler atom kütlesine değil atom numarasına göre düzenlenmiştir. Buna göre periyodik tabloda soldan sağa ve yukarıdan aşağıya doğru atom numarası artar. Sıklıkla buna paralel olarak bağıl atom kütlesi de artış gösterir. Tablodaki yatay sıralar "periyot" olarak adlandırılır. Bir elementin periyot numarası o elementin sahip olduğu elektronların bulunduğu en yüksek enerji seviyesini gösterir.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır