Tekil Mesaj gösterimi

Alt 08-05-2013, 07:06   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Elektrikli Sandalyeyi Kim Buldu

Elektrikli Sandalyeyi Kim Buldu


Elektrikli sandalye bir insanın elektrik akımı ile infaz edilmesini sağlayan bir cihazdır.

Elektrikli Sandalyeyi Kim Buldu

Diş doktoru Albert Southwick 1881 senesinde tesadüfen sarhoş bir adamın elektrik jeneratörüne tutunup elektirik akımından ölmesine şahit olur. Doktor Southwick bu durumu arkadaşı Senatör David McMillan’a anlatır ve McMillan’da vali David B. Hill’e zalimce bir yöntem olan ''asmak'' yerine bunu kullanmayı fikir olarak önerir. New York eyalet meclisi 1886 yılında ‚’’insani ve rahat’’ infaz edebilme yöntemi bulmak için bir komisyon oluşturur. Elektrik ile infaz yöntemi için araştırma komisyonunda Thomas Edison görevlendirilir.

Elektrikli sandalye Edison’un işçisi Harold P. Brown tarafından geliştirilmiştir. Edison Brown’un yaptığı işi takdir etse de elektirikli sandalyenin mucidi olarak yine de kendisi kabul edilir.

Edison ve George Westinghouse (AC = alternatif akımın propagandasını yapan) hangi elektrik tipini kullanmak daha güvenli olur diye bir anlaşmazlık tartışmasına girerler. Edison defalarca kediler ve atlar üzerinde yaptığı testlerle rakibine alternatif akımın ne kadar tehlikeli olduğunu kanıtlamaya çalışır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır