Tekil Mesaj gösterimi

Alt 13-05-2013, 09:47   #1 (permalink)
ebush
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Doğal ortama bağlı unsurlar nelerdir?

Doğal ortama bağlı unsurlar nelerdir?


İnsanın yaşam alanının içinde bulunduğu ortama doğal çevre adı verilir.

Doğal çevereyi oluşturan dört doğal ortam vardır.

Bunlar ; özellikleri birbirinden farklı olan hava küre ( atmosfer ) taş küre ( litosfer ) su küre ( hidrosfer ) ve bunların ortak alanında yaşayan canlılar küresi (biyosfer)'dir.

Atmosfer
yeryüzünü çepeçevre kuşatan gaz kütlesidir.
Atmosfer canlıları koruyan doğal bir kankandır.Geceleri uzayın soğuğunu gündüzleri güneşin yakıcı sıcagını önleyerek Dünyada sıcaklığın dengeli dağılımına yardımcı olur.Hava olaylarının oluşmasını sağlayan ortamdır.

litosfer Dünyanın katı kabuğudur. Taş ve topraktan oluşur. üzeri ovaplatovadidağ vb.. gibi çeşitli yeryüzü şekilleriyle biçimlenmiştir.Bitkihayvan ve insanlar için değişik yaşam alanlarının oluşturdugu ortamdır.

Hidrosfer
su canlılar için vazgeçilmez bir gereksinimdir.Yeraltı suları akarsular göller atmosfer içerisindeki su buharı denizler ve okyanuslar su küre içeridinde yer almaktadır.

Biyosfer doğal ortama bağlı olarak varlığını sürdüren canlıların küresidir.Dünyadaki tüm canlılar atmosferdeki gazlardan hidrosferdeki sulardan ve litosferdeki besin kaynaklarından faydlanarak yaşamını sürdürür.Doğal ortamı oluşturan unsurlar işleyiş bakımından süreklilik diğer unsurlarlada karşılıklı etkileşim içerisindedir .


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır