Tekil Mesaj gösterimi

Alt 15-05-2013, 09:40   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Göğüs Altında Kaburga Kemiği Ağrısı Neden Olur

Göğüs Altında Kaburga Kemiği Ağrısı Neden OlurSırt kemiği denen omurgalardan başlayarak göğüs kemiğine kadar uzanan kemiklere kaburga kemikleri (costa) denir. İnsanlarda yassı kıvrık ve her iki yanda on ikişer tane olmak üzere 24 kaburga kemiği vardır. Bu kemiklerin araları interkostal adalelerle birbirine bağlanarak kapanmış ve böylece göğüs içindeki organları koruyan göğüs kafesini (Thorax) meydana getirmişlerdir. Üstteki 7 kemik esas kaburga kemikleri olarak bilinir ve iman tahtası da denen göğüs kemiğine yani ster-num’a bağlıdırlar. Geride kalan 5 tane kaburga kemiğinden üstteki üçü kendinden önceki kemiğe bağlanır gerideki iki kemik hiçbir yere bağlanmaz uçları serbesttir.

Bazı durumlarda boyun kemiği diye bilinen göğsün en yukarısında yer alan fazla bir kaburga kemiği dokulara baskı yaparak ağrıya neden olabilir. Kaburga kemikleri dışardan baskı ile karşılaşınca örneğin dayak yendiğinde çatlayabilir. Genellikle trafik kazalarında vücudun üstünden bir şey geçmesi gibi durumlarda kırılır. Eğer kaburga ağrı kaburga kemiği geniş bir plasterle sarılmak veya bütün gövdeyi alçıya almak suretiyle tedavi edilebilir.


Böbrek İltihabı
Böbreklerin iç kısımlarının iltihaplanmasıdır. Tıp dilinde piyelonefrit adı verilir. İki çeşiti vardır: Akut Böbrek İltihabı : Ani olarak ortaya çıkan titreme kaburga altlarında ve yanlarında başlayıp kasıklara kadar yayılan bir ağrı ile kendini gösterir. Sık sık idrara gitmek ihtiyacı duyulur. İdrar çıkarken de yanma ve ağrı hissedilir. İlk önlem olarak belin iki yanına sıcak su torbası konur. Bol su limonata ve açık çay içilir. Kronik Böbrek İltihabı : Akut böbrek iltihabının gereği gibi tedavi edilmemiş olması kronik böbrek iltihabının başlıca nedenidir. Hastada iştahsızlık ateş halsizlik baş ağrısı ağrılı idrar etme ve bel ağrıları görülür. Yapılacak ilk iş bol bol meyva suları içmek ve aşağıdaki reçetelerden birini uygulamaktır. Ayrıca tuz ve hayvani gıdalar azaltılmalıdır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır