Tekil Mesaj gösterimi

Alt 17-05-2013, 05:19   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ordinaryüs Profesör Nedir?-Ordinaryüs Profesör Ne İş Yapar

Ordinaryüs Profesör Nedir?-Ordinaryüs Profesör Ne İş Yapar


Ordinaryüs Profesör payesi en az beş yıl profesörlük yapmış bilimsel çalışmalarıyla kendini tanıtmış öğretim üyeleri arasından seçilerek bir kürsünün yönetimiyle görevlendirilen kimse. Günümüzde kullanılmayan bir ünvandır. Türk üniversitelerinde 1933 reformu ile oluşturulan ve 1981 yılında çıkarılan 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu ile lağvedilen akademik unvan. Ordinaryüs Profesör payesi en az beş yıl profesörlük yapmış bilimsel çalışmalarıyla kendini tanıtmış öğretim üyeleri arasından seçilerek bir kürsünün yönetimiyle görevlendirilen kimselere verilirdi.
Ordinaryüs profesör unvanı Türk üniversitelerine Alman akademik sisteminden aktarılmıştır. Alman sisteminde professor extraordinarius (dışarıdan atanmış profesör) zıttı olup “nizami profesör” anlamında kullanılmıştır. Türkiye’de professor extraordinarius unvanı kullanılmamıştır. Ordinarius sıfatı Latince “nizami usule uygun” anlamına gelir. Günümüzde Profesörlerin hocası anlamına da gelmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nde bu ünvanın son sahibi Ord. Prof. Dr. Reşat Kaynar’dır.
Diğer Kullanımları
20. yüzyıl Türk argosunda ordinaryüs sözcüğü “herhangi bir meslek veya sanatın ileri derecede uzmanı allame üstad” anlamında kullanılmıştır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır