Tekil Mesaj gösterimi

Alt 17-05-2013, 06:36   #1 (permalink)
ebush
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Popülasyon nedir?

Popülasyon nedir?-Popülasyon hakkında bilgi-Popülasyon ne demek?


Belli bir bölgede (yaşama alanında) yaşayan aynı türe ait bireylerin oluşturduğu topluluğa popülâsyon denir. (Geyik popülâsyonu sazan balığı popülâsyonu Karadeniz Bölgesi’ndeki karaçam popülâsyonu gibi popülâsyonlar vardır).


Popülasyon nedir?

Bir türe ait bireyler farklı bölgelerde farklı popülâsyonlar oluşturabilirler. Farklı fiziksel özelliklere sahip olan iki ortam yan yana olsa bile bu ortamlarda yaşayan aynı türe ait bireyler farklı popülâsyonları oluştururlar.

Popülâsyonlar bulundukları ortamın şartlarından etkilenerek büyüyüp küçülebilir ve zamanla değişikliğe uğrayabilir. Popülâsyondaki bireylerin sayısı iç ve dış faktörlerin etkisiyle değişebilir. Doğumlar ve iç göçler popülâsyondaki birey sayısını artırırken ölümler ve dış göçler popülâsyondaki birey sayısını azaltır. Popülâsyondaki birey sayısının artması popülâsyonun büyümesini birey sayısının azalması da popülâsyonun küçülmesini sağlar.

(Belli bir bölgede yaşayan aynı veya farklı türlerin oluşturduğu popülasyonların hepsine birden kommunite denir).

(Bir popülasyona birim zamanda katılan fert sayısı popülasyonun doğum oranını ayrılan fert sayısı popülasyonun ölüm oranını verir. Belli bir zamanda birim alanı işgal eden birey sayısına popülasyon yoğunluğu denir. Belirli şartlar altında bir ekosistemde veya habitatta yaşayan bir türe ait bulunabilecek en yüksek fert sayısına popülasyonun taşıma kapasitesi denir. Denge halindeki popülasyonlarda genç yetişkin ve yaşlı birey sayıları eşit olarak dağılmıştır. Genç ve yetişkin bireylerin yoğun olduğu bir popülasyon gelişmekte ve hızlı büyümektedir. Yaşlı bireylerin daha yoğun olduğu bir popülasyon gerilemekte ve küçülmektedir. Popülasyonların büyüyüp küçülmesini sağlayan dengeleyici faktörlerin en önemlileri besin miktarı yaşam alanı dış ve iç göçler ışık nem sıcaklık besin artık maddeler deprem savaş bulaşıcı hastalıklar yangın ve düşmanlar şeklinde sıralanabilir).
ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır