Tekil Mesaj gösterimi

Alt 18-05-2013, 03:41   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ali Batı İsyanı Nedir

Ali Batı İsyanı Nedir


Kurtuluş Savaşını başladığı günlerde düzensizlik ve karışıklıklardan faydalanarak çıkarılan isyandır.(11 Mayıs-18 Ağustos 1919) Ali Batı Midyatın güneyinde hayatlarını sürdüren bir aşiretin başına geçtikten sonra İngilizlerden de yardım alarak isyan etmiştir. Onun asıl gayesi burada bir Kürdistan devleti kurmak olduğu için silahlı adamları ile Nusaybin’e girmiştir. İsyan haberini alan Mardin 5. Tümen Kumandanlığı 3. Tabur Kumandanı Yüzbaşı Yusuf Ziya’yı Nusaybin’e göndermiştir. Yusuf Ziya’nın müfrezesi Karakurt köyü yakınlarında Ali Batı’nın askerleri ile savaşa tutuşmuş ve kaçan Ali Batı’yı saklandığı Medah denilen yerde kıstırarak iki saat süren çarpışma sonunda ölü olarak ele geçirmiştir.

Ali Batı Ayaklanması Ve Sonuçları Nelerdir?
Midyat bölgesinde aşiret reisi olan Ali Batı Mondros Mütarekesi’nden sonra Cizre Nusaybin Savur Mardin dolaylarında İngilizlerden aldığı destekle bir Kürt devleti kurmak için harekete geçti.
Bölgedeki bazı aşiretleri de egemenliğine alan Ali Batı 11 Mayıs’ta Nusaybin’e geldi. Kaymakam ve 24. Alay Komutanı kendisine yaptığı işin yanlış olduğunu söyleyerek öğütlerde bulundular. Ancak öğütleri dinlemeyen Ali Batı hapishanedeki tutukluları serbest bıraktıhalktan para toplamaya başladı. Öğütlerle yola gelmeyen Ali Batı üzerine kuvvet gönderildi. Yapılan çarpışmada Ali Batı öldürüldü ve isyan bastırıldı. (18 Ağustos 1919).


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır