Tekil Mesaj gösterimi

Alt 18-05-2013, 05:20   #1 (permalink)
ebush
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Elektrik üretiminde kullanılan kaynaklar nelerdir?

Elektrik üretiminde kullanılan kaynaklar nelerdir?-Elektrik üretiminde hangi kaynaklar kullanılır?Enerji kaynağı yakıt olarak tanımlanır. Yakıt; kömür odun petrol gaz gibi yanabilen maddelerdir. Bu tanım uranyum ve diğer nükleer enerji üreten maddeleri de içine alacak şekilde genişletilebilir.


Dünya toplam eneri gereksinimi 15 trilyon KWs’dır. Bu enerji ihtiyacının %80’lik bölümü kömür petrol ve doğalgaz gibi yakıtlardan geri kalan %20’lik kısmı ise hidrolik nükleer enerji rüzgar enerjisi güneş enerjisi jeotermal enerji bitki ve hayvan atıkları (biyokütle) tarafından karşılanmaktadır. Türkiye’de ise elektrik enerjisi üretiminde kaynakların payları;

Doğalgaz - %38
Hidrolik - %31
Kömür - %25
Petrol - %6 5
Diğer - %0 5 (rüzgar güneş jeotermal biyokütle) olmuştur.

Bir ülkenin elektrik enerjisi tüketimi o ülkenin kalkınmışlığının bir göstergesidir. 2004 yılında Türkiye’de kişi başına yıllık elektrik tüketimi 2 100 kWh (kilovatsaat) iken dünya ortalaması 2 500 kWh gelişmiş ülkelerde 8 900 kWh Çin’de 827 kWh ABD’de ise 12 322 kWh civarındadır. Ülkemizin ekonomik ve sosyal bakımdan kalkınmasının sağlanması için endüstrileşme bir hedef olduğuna göre bu endüstrinin ve diğer kullanıcı kesimlerin ihtiyacı olan enerjinin yerinde zamanında ve güvenilir bir şekilde karşılanması gerekmektedir.


Türkiye’de 1950’lerde yılda sadece 800 GWh (gigavatsaat) enerji üretimi yapılırken bugün bu oran yaklaşık 190 misli artarak yılda 151 000 GWh’ e ulaşmıştır. 37 500 MW (megavat)’ a ulaşan kurulu güç ile yılda ortalama olarak 220 000 GWh enerji üretimi mümkün iken; arızalar bakım-onarım işletme programı politikası ekonomik durgunluk tüketimde talebin azlığı kuraklık randıman vb. sebeplerle ancak 151 000 GWh enerji üretilebilmiştir. Yani kapasite kullanımı %69 olmuştur. Termik santrallerde kapasite kullanım oranı %59 iken hidroelektrik santrallerde %105 olmuştur. Enerji üretimimizin %31’ı yenilenebilir kaynak olarak nitelendirilen hidrolik kaynaklardan %69’u ise fosil yakıtları olarak adlandırılan termik (doğal gaz linyit kömür fuel oil gibi) kaynaklardan üretilmektedir.


Son zamanlarda rüzgar ve jeotermal şeklinde alternatif kaynaklara önem verilmekte nükleer enerji kullanımı için de çalışmalar yapılmaktadır. Gelecekte yenilenebilir enerji kaynaklarına verilecek önemle temiz enerjinin enerji üretimine katkısı arttırılmalıdır.


Özellikle son yıllarda Türkiye’de doğal gaz kullanımının yaygınlaşması ile gerek evlerde kullanımı artmış gerekse sanayinin artan enerji ihtiyacını karşılamak üzere “Doğal Gaz Çevrim Santraları” kurulmuştur. Bu itibarla son yıllarda hidroelektrikten üretilen enerjinin payı azalmış termik enerji üretiminin payı artmıştır. Ancak Avrupa Birliği Topluluğu enerji politikalarında temiz enerjiyi (hidroelektrik rüzgar güneş ve biyokütle) destekleme tezini benimsemiştir. Bu durumda Türkiye’ de yürürlükte bulunan enerji politikaları ve ilgili hukuki mevzuat ile Avrupa Birliği mevzuatı arasındaki farklılıkların giderilmesi zorunlu hale gelmiştir. Netice olarak Türkiye’ deki toplam enerji üretiminde hidroelektrik enerjinin payı artırılmalıdır.


Ekonomik durgunluklar dikkate alınmazsa Türkiye’de elektrik tüketimi her yıl %8-10 oranında artmaktadır. Bu talebi karşılamak için ülkemiz yeni enerji projeleri için her yıl 3-4 milyar ABD Doları ayırmak zorundadır. Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de enerji yaşamsal bir konu olduğundan kendine yeterli sürekli güvenilir ve ekonomik bir elektrik enerjisine sahip olunması yönünde başta dışa bağımlı olmayan ve yerli bir enerji kaynağı olan hidroelektrik enerjisi olmak üzere bütün alternatifler göz önüne alınmalıdır.

Termik Santraller
Elektrik enerjisini yakıt yakıp suyu ısıtarak oluşan sı buharının türbinleri döndürmesiyle elde eden santral türüdür. Yakıt olarak linyit taşkömürü fuel-oil motorin doğalgaz ve jeotermal ısıyı kullanırlar.
ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır