Tekil Mesaj gösterimi

Alt 22-05-2013, 09:48   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kıl kökü iltihabı nedir

Kıl kökü iltihabı nedir


Genital Çıban veya diğer adı ile genital bölge kıl kökü iltihabı kadınlarda özellikle dış genital organın tüylü kısmında ve çoğunlukla kasık bölgesinde çıkan değişik boyutlara ulaşabilen ağrılı hassas kırmızı renkte bazen hareketi de kısıtlayan enfeksiyonlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Kıl kökü iltihabı çıban oluşumuna genital bölge hijyenine tam dikkat edilmemesi sık ve sentetik çamaşırlar pantolonlarhijyene dikkat edilmeden yapılan tüylü bölge temizliği sıklıkla sebep olmaktadır.Genellikle küçük boyutta olabilen ve folikülit olarak isimlendirilen bu enfeksiyonlar bazen büyük boyutlara ulaşabilmekte ve halk arasında “çıban” olarak isimlendirilen fronkül haline gelip şiddetli şikayetlere sebep olabilmektedir. Hafif foliküt küçük kıl kökü iltihapları küçük çıban sadece lokal antibiyotikle tedavi edilebilir. Daha yaygın folikülit sıcak su kompresleri ve ağızdan alınan antibiyotiği gerektirir. Eğer büyük çıban karbenkül oluşmuş ise ve ağrı ateş gibi şikayetlere sebep olur ise küçük bir cerrahi müdahale ile açılıp boşaltılması gerekecektir.
Genellikle bir kıl keseciğine ya da bir yağbezinin kanalına giren Staphylococcus aureus bakterisinden kaynaklanan dokunulduğu zaman ele çok sert gelse de gerçekte irinle doludur.
İrinin birikmesi komşu sinirler üzerine baskı yapar ve iltihaba yol açar. Çıbanlar genel olarak bir yere sürtünen bölgelerde sözgelimi boyun yüz kulak kol ve bacaklarda oluşur; ama bedenin her yerinde de görülebilir.
Küçük çıbanların tedavisi bulunduğu bölgenin temiz tutulmasına tahriş edilmesinin önlenmesine ve antibiyotik merhemler uygulanmasına dayanır. Özellikle yüzde çıkan büyük çıbanlar kan zehirlenmesine (septisemi) yol açabilir.
Eğer hastalık ile ilgili önlemler alınmazsa ’sepsis’e kadar gider ..


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır