Tekil Mesaj gösterimi

Alt 23-05-2013, 12:42   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Bulgarlar Hakkında Bilgi

Bulgarlar Hakkında Bilgi


Büyük Bulgar DevletiBulgarlar 558 yılından sonra bir süre Avarların hâkimiyetinde yaşadılar. Avarların 567 yılında Göktürk baskısı ile güney Rusya’dan Orta Avrupa’ya doğru kaçmaları esnasında çok sayıda Bulgar topluluğunu da beraberlerinde sürüklerler. Geride kalanlar ise Göktürk hâkimiyetine girerler. Bu Bulgar toplulukları Bizans’ın da yardımı ile VII. yüzyılın başlarında Göktürk hâkimiyetinden kurtulurlar. Böylece Karadeniz kuzeyinde yaşayan Bulgar toplulukları reisleri olan Kobrat idaresinde bir devlet kurabilmişlerdir. Onun zamanında devletin sınırları Kuban ırmağından Tuna’ya kadar uzanıyordu. Ancak Bulgarların büyük çoğunluğunu bir arada toplayan bu Bulgar devleti uzun ömürlü olmaz. Hükümdarları Kobrat’ın ölümünden hemen sonra Hazar devletinin baskısı ile parçalanır (643). Kobrat’ın büyük oğlu Bayan Han idaresinde Kuban ırmağı boylarındaki yurtlarında kalan bir kısım Bulgarlar Hazarların hâkimiyetine girmek zorunda kalmışlardır.

Tuna Bulgar Devleti
Hazarlara bağlanmak istemeyen Bulgarların bir kısmı kuzeye bir kısmı da batıya gelerek Balkanlarda Tuna Bulgar Devleti’ni kurdular (679). Batıya gelenlerin başında Kobrat’ın küçük oğlu Asparuh bulunuyordu.
Tuna Bulgarları bir yandan Avarlar ile bir yandan da Bizans ile mücadele etmişlerdir. Tuna Bulgarları’nın en büyük hükümdarı Kurum Han (803-814) idi. Onun zamanında büyük bir Bizans ordusu yenilmiş imparatorları da bu savaşta ölmüştü. Bulgarlar yine onun zamanında İstanbul’u kuşatacak kadar güçlenmişlerdi. Kurum Han giriştiği saldırılarla Avarlara da büyük darbeler vurmuştur.
Tuna Bulgarları’nın hâkim olduğu sahada yoğun Slâv nüfusu yaşamaktaydı. İki yüz yıla yakın Türklüklerini muhafaza eden Bulgarlar Boris Han zamanında Hristiyanlığı resmen kabul etmeleriyle (864) bu Slâv nüfus arasında eriyip gitmişlerdir. Bu bölgede XIV. yüzyıldan sonra beş yüz yıl Osmanlı Türkleri egemen olacaklardır.

İtil Bulgar Devleti
Hazar hâkimiyetine girmek istemeyerek kuzeye yönelen bir kısım Bulgarlar İtil (Volga) boylarında yerleşmişler ve burada Moğol istilasına kadar devam edecek bir devlet kurmuşlardır.
İtil Bulgarlarının yerleştiği bölge İslâm ülkeleri ile Hazarlar ve İskandinav kavimleri arasında ticaret yolları üzerinde idi. Ticaret ve tarım ile uğraştıklarını bildiğimiz Bulgarlar uzun bir süre Hazarlara bağlı kalmışlardır. Bulgar Şehri diye bilinen başkentleri zamanının önemli ticaret merkezlerinden idi.
Müslüman tüccarların tesiriyle X. yüzyılın başlarında İslâmiyet ile tanışan Bulgarlar Abbasiler ile diplomatik ilişki kurmuşlardır. Bulgar hanı Almış Abbasi halifesine başvurarak İslâmiyet’i öğretecek din âlimleri istemiştir. Abbasi halifesi bu isteği kabul ederek kalabalık bir heyeti 622 yılında Bulgarlara göndermiştir. Bu heyet içerisinde bulunan İbn Fadlan başından geçenleri anlattığı seyahatnamesinde Bulgarlar ve diğer Türk boyları hakkında önemli bilgiler vermektedir. İtil Bulgar Devleti’ne 1237 yılında Altınorda Hanı Batu tarafından son verilmiştir.
İlk Müslüman Türk topluluklarından olan İtil Bulgarları bugünkü Kazan Türklerinin atalarıdır. Diğer Bulgar toplulukları eriyip gittikleri hâlde İtil Bulgarları Müslüman olmaları sayesinde kimliklerini koruyabilmişlerdir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır