Tekil Mesaj gösterimi

Alt 23-05-2013, 12:10   #1 (permalink)
ebush
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sülfürik asit nedir?

Sülfürik asit nedir?-Sülfürik asit nerelerde kullanılır?-Sülfürik asidin sağlık açısından riskleri nelerdir?Sülfürik asit H2SO4 güçlü bir mineral asididir. Suda her konsantrasyonda çözünebilir. Olası kaşifi 8. yüzyıl simyacısı Cabir bin Hayyan tarafından verilen ismiyleYenime uğratıcırenksiz ve yoğunluğu yüksek sıvı. Çok önemli bir kimyasal madde olan sülfürik asit sanayide değme yöntemi ya da kurşun odalar yöntemi ile üretilir. Bu yöntemlerde kükürt dioksit çeşitli katalizörler eşliğinde oksijenle yükseltenerek kükürt triokside dönüştürülür ardından kükürt trioksit suyla tepkimeye sokularak sülfürik asit elde edilir. Sülfürik asit çeşitli derişimleri halinde gübre pigment boyar madde patlayıcı madde ilaçlama inorganik tuz ve petrol arıtım ve metalurji işlemlerinde kullanılır. Ayrıca çeşitli pillerin yapımında da sülfürik asitten yararlanılır. Halk arasında "akü asidi" diye bilinir. Elektriği iletir. Suda çözündüğünde çok yüksek ısı çıkar.

Piyasada satılan sülfürik asitler çoğunlukla yüzde 7893 ya da 98'liktir.

Kullanım alanları

Sülfürik asit renksiz yağımsı bir sıvıdır. Konsantre sülfürik asit kütlece %96-98 oranında H2SO4 içerir. Özelliklerinden biri de suya yakın bir madde olmasıdır. Konsantre sülfürik asit birçok organik maddeden suyu çeker ve ısıveren (ekzotermik) bir tepkime oluşturur. Bu özelliğinden dolayı temas edildiğinde cilde büyük zararlar verebilir. Yine aynı sebepten dolayı sülfürik asiti seyreltme işlemi çok dikkatli yapılmalıdır. 1 mol sülfürik asit bol miktarda suya eklendiğinde yaklaşık 880 kJ ısı açığa çıkar. Konsantre sülfürik asitin içine su eklemek çok tehlikelidir. Çünkü su yüksek ekzotermik tepkimeden dolayı asitin üstünde kabarcıklar oluşturarak çok ani bir şekilde kaynar. H2SO4 kimya endüstrisinde en çok üretilen ve kullanılan maddelerden biridir. Tarım endüstrisinde büyük miktarlarda asit kalsiyum fosfat Ca3(PO4)2 gibi çözünmeyen fosfat kayalarından çözünebilir kalsiyum dihidrojen fosfat elde etmek için kullanılır. Sülfürik asit üretiminde kullanılan endüstriyel metodun adı “değme işlemi”dir. İlk adımda sülfür ve sülfitlerin yanmasıyla sülfür dioksit oluşturulur.

S8 (g) + 8 O2 (g) → 8 SO2 (g) (ΔH° = -2374 kJ/mol)

2 H2S (g) + 3 O2 (g) → 2 SO2 (g) + 2 H2O (g) (ΔH° = -1037 kJ/mol)

Sülfür dioksit daha fazla oksijenle tepkimeye girerek sülfür trioksit oluşturur ama bu tepkime daha yavaş gerçekleşir. Kontak işleminde sülfür dioksit ve oksijen karışımı platin metali veya vanadyum oksit katalizörleri yüzeyine temas ederek geçer.

2 SO2 (g) + O2 (g) → 2 SO3 (g) (ΔH° = -226 kJ/mol)


Sülfürik asitin direkt çözünümü sülfürik asit nemi oluşturur. Oluşan bu nem suyla karıştırıldığında konsantre sülfürik asit elde edilir. Dikkat edilirse değme işlemindeki tepkimelerin ekzotermik olduğu görülür. Sülfürik asit üreten fabrikalar açığa çıkan bu ısıdan da yararlanırlar.

Sağlık açısından riskleri

Hangi konsantrasyonda olursa olsun gözlerle teması tehlikelidir. Derişik sülfürik asit gayet kaşındırıcı olup deride şiddetli yanıklar meydana getirir. Temas halindeki bölge bol su ile yıkanmalıdır. Temas edilen yerde renk açımı ve iz bırakıcı yaralar oluşur.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır