Tekil Mesaj gösterimi

Alt 24-05-2013, 08:15   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sürekli Rüzgarlar Hangileridir

Sürekli Rüzgarlar Hangileridir


Sürekli rüzgarlar dünya üzerindeki sürekli alçak ve yüksek basınç alanları arasında eserler. Bunların başlıcaları Alizeler Batı Rüzgarları ve Kutup Rüzgarları’dır.
Batı Rüzgarları
30° kuzey ve güneyden 60° kuzey ve güney paralellerine doğru esen rüzgarlardır. Batı rüzgarları da Dünya’nın dönmesi sonucu sapmaya uğrarlar. Bu rüzgarlar kıtaların batısındaki deniz ve okyanuslardan estiklerinden bol miktarda yağış bırakırlar. Batı rüzgarlarının oluşmasında gezici siklonlar da rol oynadığından bu rüzgarların yön ve hızları değişiklik gösterir.

Kutup Rüzgarları
Kutup rüzgarları kutuplardaki yüksek basınç alanından 60 ° paralelleri çevresindeki alçak basınç alanlarına doğru esen soğuk rüzgarlardır. Genellikle doğu rüzgarları şeklinde eserler.

Alizeler
30° kuzey ve 30° güney paralelleri çevresinden Ekvator’a doğru yıl boyunca esen rüzgarlardır. Tam kuzey ve güneyden esmeleri gereken bu rüzgarlar Dünya’nın dönmesi sonucu yön değiştirirler. Kuzey Yarımküre’de kuzeydoğudan güneybatıya güney Yarımküre’de güneydoğudan kuzeybatıya doğru eserler. Ekvator çevresinde yükselmiş olan havada dengeyi sağlamak üzere üstten dönencelere doğru eser. Böylece üst alizeler oluşur.
Alizeler genellikle kuru rüzgarlardır Fakat denizlerden geçtikleri yerlerde nemlendikleri için dağlık alanlardaki yamaçlara yağış bırakırlar. Alizeler denizlerin üzerinde karadakinden çok daha kuvvetli ve düzenli eserek gökyüzünün çoğu zaman açık olmasını sağlarlar.Bu nedenle alize rüzgarlarına açık adalar en gözde turizm merkezleridir.
Sürekli olmaları ve yönlerinin belirli olması nedeniyle Alizeler tarih boyunca yelkenli gemiler için elverişli bir ortam oluşturmuştur. Yelkenli gemiler devrinde Amerika ile Avrupa arasındaki ticareti sağladığı için Alizelere ticaret rüzgarlan denmiştir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır