Tekil Mesaj gösterimi

Alt 26-05-2013, 05:57   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kalsiyum Sülfat Hakkında Bilgi

Kalsiyum Sülfat Hakkında Bilgi


Kalsiyum kemiklerimizin oluşumunu ve sağlamlığını sağlayan vücudumuz için zorunlu minerallerden biridir. Tüm vücut ağırlığımızın % 15 – 20 sini oluşturur.Bu kalsiyumun % 98 i kemiklerimizde % 1 i dişlerimizde diğer % 1 i ise kan dolaşımı ve yumuşak dokularda bulunmakta ve bu %1 lik kısım hayati rol oynamaktadır. Çünkü bu küçük miktarlardaki kalsiyum azaldığında vücut kasları düzgün olarak kasılamaz kan pıhtılaşamaz ve sinir iletimi düzgün olarak yapılamaz. Bu kalsiyum düzeyi diyetle dışarıdan alınarak veya kemikteki kalsiyum kullanılarak vücut tarafından dengelenmeye çalışılır. Kalsiyum dengesi özellikle kalp fonksiyonları için önemlidir. Normal kan kalsiyum düzeyi % 10 mg dır. Bunun 55 mg ı Ca++ iyonu şeklinde 4 mg ı taşıyıcı protein şeklinde 05 mg ı da fosfat ve sitratlarla kombine şekildedir.
D vitamini kalsiyum ve fosforun sindirim sisteminden emilmesine yardımcı olur. Diyetle yeterince kalsiyum alınmaması durumunda vücut otomatik olarak kemiklerde depolanan kalsiyumu kullanmaya başlar ve bu uzun yıllar boyunca sürer eksilen kalsiyum yerine konmazsa kemikler güçsüzleşir ve kolay kırılır bir hal alırlar. Bu osteoporoz adlı kemik hastalığını oluşturur.
Kalsiyum emiliminde metabolizmasında ve fonksiyonlarında birçok besin D vitamini ve bazı hormonlar rol oynamaktadır.Kemik gelişiminde kalsiyum gibi fosfor da rol oynayan bir mineraldir. Kemiklerdeki kalsiyum fosfor oranı 25/1 civarındadır.
Kalsiyum magnezyumla birlikte kalp ve diğer kasların kasılmasında sinir iletisinin sağlanmasında düzenleyici rol oynar


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
ebush (28-05-2013)