Tekil Mesaj gösterimi

Alt 27-05-2013, 08:38   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Memduh Şevket Esendalın Kişiliği Hakkında Bilgi

Memduh Şevket Esendalın Kişiliği Hakkında Bilgi


Esendal belli bir doğrultuda inançlarını korumasını bilen tutarlı bir insandı. Sınavlarını dışardan vererek Mülkiye’nin ikinci sınıfına dek okumuştur. Babası ölünce okumayı bıraktı. Bir yandan gümrükte memeur oldu ilk öykü denemelerini yayımlamaya başladı. Kişiligini oluştururken hiçbir ögretiye hiçbir ülkeye körü körüne bagli olmadi. Ülkemizin koşullarina uyan kendine özgü yöntem uygulamak istedi. Saffet Arikan Halk Partisinin Genel Sekreteri iken meslekler göre temsilciler seçmenin gerekli olacagini savundu. Bu görüşleri geçerli sayilmadi.
Halk adamıydı. Ayvansaray kahvelerinde dolaşırdı. Yapay olarak değil yaradılıştan toplumcu aydınların halk aydınlarının ülkemize yararlı olacağına inandırdı. Halkı kazanmak için onu sevmek gerektiği görüşündeydi. Söyleyişlerindeki öykülerindeki o ince hoşgörüde o gülümseyen bağışlamada bu insan sevgisinin izi vardır.
Halk Partisinin Genel Sekreteriyken bu inancı benimseyen kişilerle partiyi güçlendirmek istemişti. Seçtiği kişiler partiye yeni bir güç katabildi mi? O zamanlar partiye kazandırdığı gençlerin önemli bir kısmı bugün yaşamaktadır. Partiden çoktan kopmuşlar siyasal yaşamlarını tüketmişlerdi.
Asıl şu soruyu sormalı : Halk partisi düşün düzeyinde kendisini yenileyebilme olanağını bulabilmiş miydi? Doğrusu istenirse Esendal değil yenilemek Halk Partisinin devrimci çizgiden uzaklaşmakta olduğunu görüyor bu zorlamalı adam seçmenin gereksizliğini anlıyordu. Nitekim 1946 seçimlerinden önce Genel Sekreterlikten ayrıldı.

Görüşleri
Halk partisine adam seçmek istediği dönemde toplumsal ekonomik görüşlerini anlatır bu görüşlere yatkın olan kişileri daha çok benimserdi. Sunullah Arısoy’un Esendal’la ölümünden kısa bir süre önce yaptığı bir söyleşide bu görüşlerin bir kısmı belgelenmiştir. Buna göre Esendal ülkemiz için toprak uygarlığının geçerli olacağına inanmaktadır. Bu görüşü benimsediği için Esendal’a ‘Gandi’ derlerdi. Toprak ürünlerini işleyecek bir endüstrinin geliştirilmesini savunurdu. Bahçeli evlerle oya gibi işlenmiş tarlalarla köylerin köylere kentlerin kentlere uzandığı bir toprak düşünürdü. Ancak böyle bir toprak üzerinde insanların mutlu olabileceğine inanırdı.
Vedat Günyol Ufuklar dergisinin Haziran 1952 tarihli sayısında Esendal’ın siyasal yaşamında uysal olduğunu öne sürmüştü. Bu düşünceye karşı Nurullah Ataç şöyle demektedir. Devrimci bir hükümete yardım etmek hizmet etmek uysallık değildir. Memduh Şevket Esendal 1914’ten önceki çalışmalarında da Cumhuriyet çağındaki çalışmalarında da hükümetin devrimciliğine yardım etmiş hizmet etmiştir. Bunun için ‘siyasi hayatında uysal olduğunu’ söylemek doğru değildir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır