Tekil Mesaj gösterimi

Alt 29-05-2013, 08:57   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ağız Armonikası Hakkında Bilgi

Ağız Armonikası Hakkında Bilgi


Sir George Grove büyük Müzik ve Müzikçiler Sözlüğü’nde ağız mızıkasına armonika denmesinin doğru olmayacağını bu adın tutulmayacağını çünkü aynı adda çok daha soylu bir çalgının zaten varolduğunu ‘yazıyordu. Gerçekten de müzik tarihinde armonika adıyla anılan en azından iki çalgı vardır ama günümüzde bunların en tanınmış olanı ağız armonikasıdır. İki armonika sadece uvgun ses vermek üzere akort edilmiş bir dizi su bardağından oluşuyordu. Billur bardakların belirli sesleri vermesi ayrı ayrı düzeyde su doldurmakla sağlanıyor ve sonra ıslatılmış parmaklar bardakların kenarına sürtülerek ses çıkarılıyordu. 1761 yılında Benjamin FRANKLİN ayrı ayrı boylardan bardaklar seçip içiçe dizerek bir dolaba yatayolarak yerleştirdi. Böylece bir kol ya da pedal çevirerek döndürülebiliyorlardı. Bardakların ıslak durması ise dolabın alt kesimine doldurularak sağlanıyordu. Franklin bu çalgıya armonika (ya da harmonika) adını verdi. bu adı verirken armoni dediğimiz müzik uyumuna da adını vermiş olan ve düzen ile simetriyi simgeleyen Yunan tanrıçası Harmonika’ dan esinlenmiş oluyordu. Beethoven ve Mozart Franklin’in ses netliği yönünden pes perdeden çalınan bir küçük borulu orgu andıran bu çalgısı için besteler yaptılar.
Çok daha iyi bilinip tanınan ağız armonikası (ya da ‘mızıka) yüz yılı aşkın bir süre önce oldukça yaygınlaşmıştır çünkü hem taşınabilir hem ucuzdur. hem de çalması kolaydır. Bir ucundan tutturulmuş öteki ucu ise üflenince serbestçe titreşen bir dizi metal dilcikten oluşur. Her dilin . perdesi borulu orgda obuada ya da öteki bOfulu-dilcikli çalgılarda olduğu gibi içindeki hava sütunuyla değil de dilin kendi uzunluğuyla ayarlanmıştır. Birbirine yakın iki sıra halinde bulunan dilcikler) delikli bir tahta kutu içine yerleştirilmiştir. Tahta kutu üzerinde genellikle kabartma süsler ve yapımeının adı bulunan hafif bir metalle kaplıdır. Çalgı çalınırken tek elle tutulabilecek kadar küçüktür ve yarım sesleri çıkarmak için içine hava üflenir ya da çekilir. Çalan kullanmak istemediği dilcik boşlUğunu örtrnek için dilini kullanır. Ağız armonikasının «pompalı ağız mızıkası» adıyla tanınan modelleri de vardır. Bunlarda iki diziyi birbirinden ayırmak için parmakla çalışan bir düzen bulunur.
Ağız armonikasının 1821 yılında Almanya’da C.F.L Buschmann tarafından bulunduğu sanılmaktadır. Buschmann. çalgısına Mundaoline adını verdi. (Buschmann HARMONİuM gibi. serbest dilciklerden oluşan bir başka ça.lgının yani AKORDEON’un da geliştirilmesinde: rol oynamıştır.)
Birleşik Amerika gibi bazı ülkelerde ağız armonikası özellikle XIX. yüzyılda. sınırlara giden müzik eğitiminden yoksun öncülerin. ceplerinde kolayca taşıyabildikleri için pek sevdikleri bir çalgı olmuştur. İkinci Dünya Savaşırndan sonra ise. özellikle Chicago’da ve karaderili halk arasında. ağız armonikası tarihinin en parlak dönemini yaşamaktadır. Buradaki zenciler öz müziklerinin karmaşık dilini armonikaya uygulamakta yoğun bir çaba göstermiş ve büyük başarı elde etmişlerdir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır