Tekil Mesaj gösterimi

Alt 01-06-2013, 03:16   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Tecdidi İman Ne Demektir-Tecdidi İman Hakkında Bilgi

Tecdidi İman Ne Demektir-Tecdidi İman Hakkında Bilgi


Tecdidi İman:Bilerek veya bilmeyerek küfrü gerektiren (îmânı gideren) bir sözü söylemek veya bir işi yapmak yâhut böyle bir şeyi yapmış olma ihtimâli üzerine Lâ ilâhe illallah Muhammedün Resûlullah sözünü; mânâsını bilerek ve inanarak söyleyip îmânını yenileme tâzeleme. Lâ ilâhe illallah diyerek tecdîd-i îmân yapınız. (Hadîs-i şerîf-Hadîka)
Îtikâdında (inancında) veya sözünde veya işinde küfre (îmânın gitmesine) sebeb olacak bir şey bulunan kimsenin tecdîd-i îmân etmesi lâzımdır. (Abdülganî Nablüsî)
Kadın ve erkek her müslümanın her gün sabah ve akşam tecdîd-i îmân duâsını okuması lâzımdır. Zevc ile zevcenin (hanımın) birlikte okumaları iyi olur. (Birgivî)
Nikâh yapmadan önce îmânında şüphe olunan erkeğe ve kıza îmânın altı şartını ve İslâm’ın beş şartını sormalı bilmiyorlarsa öğretmeli ezberden okutmalı ve Kelime-i şehâdet okumalıdırlar. Tecdîd-i îmân ettirmeli ondan sonra nikâh yapmalıdır. Şâhitl erin de böyle îmânlı olmaları lâzımdır. (İbn-i Âbidîn)
Küfre sebeb olan sözü hatâ ederek yanılarak söyleyenin îmânı ve nikâhı bozulmaz. Yalnız tövbe ve istiğfâr yâni tecdîd-i îmân etmesi iyi olur. Tecdîd-i nikâh (nikâhı yenilemek) lâzım olmaz. (Hâdimî)
Her gün tecdîd-i îmân müstehabtır. “Yâ Rabbî! Eğer benden unutarak veya yanlışlıkla ve bilerek küfür ve şirk ve günah ve her ne meydana gelmiş ise ben onların hepsinden dönüp vazgeçtim pişman oldum. Bir dahi yapmamaya söz verdim. İslâm dînini kabûl ettim. Peygamber efendimiz senin tarafından her ne getirdi ise inandım kabul ettim. Dilim ile söyledim kalbim ile tasdik ettim. Hepsi haktır doğrudur ve gerçektir. Eğer söz ve işlerim dîne aykırı ise ondan da pişman oldum vazgeçtim” demeli ve Âme ntü duâsını okumalıdır. (Ahmed Hilmi Efendi)


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır