Tekil Mesaj gösterimi

Alt 02-06-2013, 03:39   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sivil İtaatsizlik Nedir-Sivil İtaatsizlik Hakkında Bilgi

Sivil İtaatsizlik Nedir-Sivil İtaatsizlik Hakkında Bilgi


“Sivil itaatsizlik ya da dörtköşe bir delikte yuvarlak bir çivi olma serbestisi. ”
Sivil itaatsizlik kavram olarak ilk kez 19. yüzyılda Henry Davit Thoreau tarafından kullanılmıştır. Bir tanıma göre sivil itaatsizlik;
“Yönetim siyasetinin ya da yasaların değişmesini isteyen aleni şiddetsiz vicdani fakat aynı zamanda siyasi olan yasa dışı bir eylemdir.”
Diğer bir tanımda ise;
“Hukuk devleti idesinin içerdiği üstün değerler uğruna kamuya açık ve yasaya aykırı olarak gerçekleştirilen bu sırada üçüncü kişilerin daha üstün bir hakkını çiğnemeyen barışçıl bir protesto eylemidir.” şeklinde ifade edilmektedir.
Bu tanımlardan da anlaşılacağı gibi sivil itaatsizlik kavramı yasanın özüne itaat çerçevesinde yasaya itaatsizlik şeklinde bir paradoksu içermektedir.
Sivil itaatsizlik her şeyden önce bir “Siyasi İfade” biçimidir. Kişi bireysel ya da kitlesel bir davranışla kural dışı protesto yürüyüşü açlık grevi yapabilir işgal eylemine karışabilir bir parktaki ağaçların kesilmesine karşı çıkabilir ya da gecekondu yıkımına gelen dozerlerin önüne çıkarak pasif direniş gösterebilir. Demokratik Hukuk Devletinde siyasi ifadeler ya sistemle bütünleşir korunur kurumsallaşır ya da sistem dışında bırakılır yasaklanır. Bu kritik çizgiyi belirleyen faktör her şeyden önce siyasi ifadeye yüklenen “şiddet” unsurudur. Sivil itaatsizlik şiddet unsurunu taşımayan bir muhalefet tipi ya da siyasi ifade biçimi olduğu ölçüde sistemin içinde kalan ama yeni hukuk devleti anlayışında birey olmanın bir ifadesi olarak düşünülmektedir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır