Tekil Mesaj gösterimi

Alt 07-06-2013, 10:43   #1 (permalink)
ebush
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Aerobik solunum nedir?

Aerobik solunum nedir?-Aerobik solunum hakkında bilgiBundan önceki konuda organizmaların gerek duydukları enerjiyi ok*sijen kullanmadan elde ettiklerini gördük. Fermentasyonla üretilen ATP çok hücreli organizmaların organizasyon düzeylerini korumaları ve sürdürmeleri için yeterli değildir. Oksijenli solunum canlıların gerek duydukları enerjiyi elde edebilmeleri için önemli bir görev üstlenmiştir. Kısaca solunum; canlı hücrelerin oksijen kullanarak besinler içinde depo edilmiş olan kimyasal enerjiyi açığa çıkarma olayı olarak tanımlanabilir.


Oksijenli Solunum Reaksiyonları
Oksijenli solunum üç aşamada gerçekleşen tepkimeler dizisi şeklinde olur. Bunlar; glikolizis (sitoplazmada) krebs döngüsü (mitokondride) ve elektron taşıma sistemi (mitokondride)dir.
Glikolitik devre (glikolizis)


Solunumda tepkimeye katılan organik moleküller 6 karbonlu şekerler*dir. Solunum yolunun ilk evresi olan glikolizis tepkimeleri ile fermentas-yonun pürivik asit oluşumuna kadar olan tepkimeleri aynıdır. Glikolitik yol*da glikoz molekülü oksijen kullanmadan ayrışarak iki molekül pirüvik asit oluşur. Pirüvik asit üç karbonlu bir moleküldür. Böylece glikoz içinde bulu*nan altı karbon atomu iki mol pirüvik aside paylaştırılmıştır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır