Tekil Mesaj gösterimi

Alt 08-06-2013, 04:59   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Mıknatıslanma nedir-Mıknatıslanma hakkında bilgi

Mıknatıslanma nedir-Mıknatıslanma hakkında bilgi


Kuvvetli bir mıknatısın yanına bir demir çubuk koyalım. Önceden mıknatıs olmayan demir çubuk mıknatısın
yanında kalınca mıknatıs olur. Bu olaya etkiyle mıknatıslanma denir.
Her mıknatısın çevresinde bir etki alanı vardır. Bu alana da magnetik alan adı verilir. Demek ki:
Demir gibi birtakım cisimleri bir mıknatısın magnetik alanına sokarsak onlar da mıknatıs haline gelirler. Alandan çıkarırsak demirin mıknatıslığı gene kaybolur.
Başka bir mıknatıslama yolu da şudur:
Demirin üzerine bir elektrik teli sarıp telden bir elektrik akımı geçirilir. Akım geçtiği sürece demir mıknatıs olur; akım kesilince mıknatıs özelliğini yitirir. Buna da elektrikte mıknatıslanma denir.
Bu deneyi demir yerine çelikle yaparsak akım kesildikten sonra da çeliğin mıknatıs özelliklerini koruduğunu görürüz.
Mıknatısların Birbirine Etkisi
Bir mıknatısın magnetik alanı içine demir tozlarım koyarsak mıknatısın tozları çektiğini ya da çekmeye çalıştığını öğrenmiştik. Peki büyük bir mıknatısa ortasından asılmış küçük bir mıknatısı yaklaştırsak ne olur acaba? iki mıknatıs arasında gene bir çekme ya da itme kuvveti doğar. Burada şöyle bir durumla karşılaşırız:
•Aynı adı taşıyan kutuplar birbirini iter değişik ad taşıyan kutuplar birbirini çeker.
Bir örnek:
Büyük mıknatısın kuzey kutbuna küçük mıknatısın kuzey kutbunu yaklaştırırsak küçük mıknatıs itilir. Güney kutbunu yaklaştırırsak bu kez küçük mıknatıs çekilir.
Yeryuvarlağının Mıknatıslığı
Yeryuvarlağı (dünya) da bir mıknatıs gibidir. Kutuplan vardır ve çevresinde bir magnetik alan yaratır. Bu koca mıknatısın kutupları; Kuzey Güney Kutuplan yakınında bulunur. Yeryuvarlağının bütün çevresi de yerin magnetik alanı etkisindedir.
İşte pusulalar bu yüzden kuzey-güney doğrultusunu alır. Pusulanın küçük mıknatıs iğnesi yerin magnetik alanı etkisinde kalır. Ters kutuplar birbirini çekeceği aynı kutuplar da birbirini iteceği için pusulanın kutuplarına birer kuvvet uygulanır bu kuvvet pusula iğnesini hep kuzey-güney doğrultusuna getirir.
• Yerin mıknatıs etkisi olmasaydı pusula iğnesi kuzeyi göstermezdi.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır