Tekil Mesaj gösterimi

Alt 10-07-2013, 08:38   #1 (permalink)
ebush
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Peştemal nedir?

Peştemal nedir?-Peştemal nasıl kullanılır?-Peştemal nasıl yapılır?



Peştemal

Peştemal hamamda belden aşağısını örtmek için kuşanılan veya çalışırken elbiselerindokuma bezdir. Doğu Karadeniz bölgesi kadınlarının günümüzde bile kullandığı geleneksel giyim eşyası olup ipekli olanlarına Fota denilmektedir.

Peştemal nedir?


Yapısı

Peştemal renkli çubuklu desenli olur. keten ya da pamuk ipliğinden dokunur. Boyu bir metreden uzun eni 75-80cm kadardır. Eskiden peştemallarıniki ucuna enlemesine işlemeler yapılırdı. Tümüyle sırma işlemeli peştemallar de vardır. Bazı peştemallar ise üstlerine beyitler yazılarak süslenirdi. Farklı şekillerde kullanılır. Anadolu peştemalının birinci kullanılış biçimi hamamİnebolu - Akçaabat arasında kırmızı beyaz Sürmene'de kırmızı-siyah Rize'de kavuniçi-siyah peştemaller giyilmektedir.

Yapımı

Doğu Karadeniz bölgesinde feretiko adı verilen el tezgahalrında tarlada ekilen kenevirin dokunması suretiyle kadınlar tarafından üretilmekteydi.


Peştemal nedir?

Tarihi

Dikdörtgen şeklinde dokuma bir bez olan peştemal en ilkel giysilerdendir. Örneğin MısırOsmanlı döneminde esnaf loncalarında bir zanaatı öğrenenler çıraklık ve kalfalığa geçtikten sonra usta olacakları zaman bir peştemal kuşanma töreni düzenlenirdi. Peştemal kuşandıktan sonra artık dükkân açmak isteyen usta tutacağı yerin durumuna göre mal sahibine peştemallık denen bir para öderdi.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır