Tekil Mesaj gösterimi

Alt 12-07-2013, 07:28   #1 (permalink)
ebush
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Dünyanın ısı alışverişi dengesinin bozulmasının Türkiyeye etkisi nedir?

Dünyanın ısı alışverişi dengesinin bozulmasının Türkiyeye etkisi nedir?


Türkiye Afrikalaşacak
Bilim adamlarına göre küresel ısınma önlenemediği taktirde Türkiye 100 yıl içinde Kuzey Afrika'ya dönecek. Yağışlar azalınca başta GAP bölgesi olmak üzere tüm nehirlerin taşıdığı su miktarı düşecek. Baraj göllerinin su seviyesi azalacak hidroelektrik enerji üretimi ciddi oranda aksayacak. Yüksek basınç kuşağının kuzeye kaymasıyla ülkemizde hakim olabilecek tropikale benzer bir iklim; düzensiz ani ve şiddetli yağışlar seller hortum kasırga heyelan ve erozyona yol açacak. kasırga ve fırtınaların tetikleyeceği seller can ve mal kaybına neden olacak. Isınmayla birlikte denizlerimizdeki su akıntıları ve sıcaklık rejimleri değişecek. balıkların göç yolları bozulacak. Kuru kesimlerde yüksek sıcaklıklarla birlikte orman yangınları ile tarımsal hastalık ve tarım zararlılarında büyük artışlar görülecek. Kavurucu sıcaklar ve kuraklık tarımsal ürünlerin hem çeşidinin hem de miktarının azalmasına neden olacak. Yaz yerine bahar turizmi yapılacak. Güney bölgeleri turizmi kuzeye kaptıracak. Akdeniz yerine Karadeniz öne çıkacak. Kar yağışı giderek azalacak. hatta kış mevsimi ortadan kalkacak. İklim değişiklikleri göçlere neden olacak. Türkiye'de yaşayanlar kuzeye yerleşmeye çalışacak. Daha sık ve uzun süreli kuraklıklar olacak. araştırmalara göre 2030’da Türkiye’nin büyük bir kısmı oldukça kuru ve sıcak bir iklimin etkisine girecek sıcaklıklar 2-3 derece artacak. deniz seviyesinin 2030’da 30 2050-2100 arasında da azami 100 santimetre yükselmesi bekleniyor.
denizlerin yükselmesinden kıyı kesimleri etkilenecek. özellikle Sadullah Paşa ve Amcazade Hüseyin Paşa gibi bazı yalılar sular altında kalacak. Deniz seviyesinde yükselmelerle birlikte kıyı şeridi ve deltalardaki tarım alanları plajlar ve yat limanları kullanılamaz hale gelecek.

Van Gölü kuruyor
Türkiye’de küresel ısınmanın birinci derecede etkisini gösterdiği yer Van Gölü. Göl ve çevresinde yıllık ortalama sıcaklık 1 derece arttı ve Van Gölü kurumaya başladı. Göldeki su seviyesi 1994'te maksimum seviyeye ulaştı. 11 yıldır bu seviyeye ulaşamaması küresel ısınmanın göstergesi.. Küresel ısınma devam ettikçe su seviyesi azalmaya devam edecek.
uydu görüntülerinden Van'ın Özalp ve Saray ilçelerinde tamamı kurumuş göletler saptandı.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır