Tekil Mesaj gösterimi

Alt 21-07-2013, 03:18   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Melekler suretli yere gelir mi

Melekler suretli yere gelir mi-resim asili eve melek girer mi- resim olan yere melekler gelir mi

Sual: Bir hadiste resim bulunan eve rahmet meleklerinin girmeyeceği bildiriliyor.Evin bir odasında resim olsa diğer odalara rahmet melekleri girmez mi?
CEVAP
Burada beyt ev değil oda demektir. Onun için diğer odalara girer. Beyt genel olarak oda anlamında kullanılır. Birkaç örnek verelim:

1- Beytullah:
Allahın evi yani Kâbe demektir. Tek oda şeklindedir.

2
- Beyt-i makdis [mukaddes]: Mescid-i aksadır.

3
- Beyt-i atik: Kabe-i muazzama.

4- Beytülmal:
Hazine odası.

5- Beyt-ül ankebut:
Örümcek evi örümcek yuvası örümcek ağı.

6-Beyt-üz-zifaf:
Gerdek odası. Bunu gerdek evi diye tercüme etmek yanlış olur. Gerdeğe bir odada girilir. Evin bütün odalarına gerdek odası denmez.

7- Beyt-ül aruz:
Gelin odası.

8- Beyt-ül edeb:
İhtiyaç giderme evi tuvalet. Beyt-ür-rahati de denir. Rahatlama evi demektir. Ev değil odadır. Eskiden Abdesthane derlerdi abdest evi anlamındadır. Hane yani ev dense de bir odalı küçük bir yerdir.

9- Beyt-ül halâ:
Ev boşluğu yani hela tuvalet.

10
- Sözlüklerde dâr kelimesi mesken olarak bildirilir. Fukaha ise dâr kelimesini içinde birkaç beyti [odası] ve avlusu bulunan yer diye tarif etmektedir.

Onun için (Resim bulunan beyte rahmet melekleri girmez) hadis-i şerifindeki beyt kelimesini ev olarak değil oda olarak anlamak gerekir. Eğer yanlış olarak ev denirse evin beş odası da olsa oraya rahmet melekleri girmez. Hatta apartmandaki diğer evlere de girmez. Odalar müstakil olduğu gibi evler de müstakildir. O zaman bir odada resim bulunursa bütün apartmandaki ev ve odalara rahmet melekleri girmez. O zaman bitişik apartmanlara da girmez. Böyle düşünmek çok yanlış olur. Her oda müstakildir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır