Tekil Mesaj gösterimi

Alt 26-07-2013, 11:22   #1 (permalink)
ebush
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kimyasal ayar nedir?

Kimyasal ayar nedir?-Kimyasal ayar hakkında bilgiKimyasal ayar bir kimyasal bileşiğin kimyasal analiz kimyasal tepkime veya fiziksel test yapmakta kullanılmaya uygunluğunu belirten bir teknik standarttır. Bir kimyasal bileşik hazırlanırken veya satın alınırken kullanılır. Tepkenler (reaktantlar) için saflık standartları ASTM International gibi kurumlar tarafından belirlenir. Örneğin reaktif ayar sudaki katışkıların (sodyum ve klorür iyonları silika ve bakteri gibi) oranı çok düşük olmalı elektrik özdirenci yüksek olmalıdır.
Analitik reaktif ayar (Analytical Reagent Grade) ACS reaktif ayar (ACS Reagent Grade) ve reaktif ayar (Reagent Grade) Amerikan Kimya Derneği (American Chemical Society; ACS)'in Analitik Reaktifler Komitesinin spesifikasyonlarına uygun reaktifler için kullandığı eş anlamlı terimlerdir.

Tanımlar
Aşağıdaki kimyasal ayarlar mevcuttur:


ACS ayar - Amerikan Kimya Derneği saflık spesifikasyonlarını karşılayan ve aşan en üst kimyasal saflık ayarıdır.
Reaktif ayar - ACS ayarına genelde eşdeğer sayılan ve laboratuvar ve analitik uygulamalar için uygun yüksek saflık ayarıdır.
U. S. P. ayar - ABD kodeksi (US Pharmacopeia) şartlarını karşılayan veya aşan bir kimyasal saflık derecesidir. Gıda ilaç ve tıbbî kullanımlara uygun çoğu laboratuvar amaçları için de kullanılabilir.
N. F. ayar - Britanya Kodeksi (National formulary) şartlarını karşılayan veya aşan saflık ayarıdır.
Laboratuvar ayar - Nispeten iyi kaliteli kimyasal maddeler için kullanılır. Safsızlıkları tam olarak bilinmemekle beraber eğitim amaçları için yeterince saftır. Gıda ilaç veya tıbbî uygulamalarda kullanılabilecek derecede saf değildir.
Saflaştırılmış ayar - Saf veya pratik ayarlı da denir. İyi kalite olup resmi bir standartı karşılamayan kimyasallar için kullanılır. Genelde eğitsel maaşlı olarak kullanılabilir. Gıda ilaç veya tıbbî amaçlar için kullanılamaz.
Teknik ayar - Ticari ve endüstriyel amaşla kullanılabilecek iyi kaliteli kimyasal maddeler için kullanılır. Gıda ilaç ve herhangi bir tıbbî amaç için kullanılamaz.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır