Tekil Mesaj gösterimi

Alt 27-07-2013, 04:52   #1 (permalink)
ebush
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Uzunluk ölçülerinin kullanıldığı meslekler nelerdir?

Uzunluk ölçülerinin kullanıldığı meslekler nelerdir?-Uzunluk ölüleri hangi mesleklerde kullanılır?
Uzunluk ölçülerini kullanan bazı meslekler şunlardır: Marangozlar terziler inşaat mühendisleri mimarlar tesviyeciler sıhhi tesisatçılar teknik ressamlar inşaat ustaları kumaş satan esnaflar... Daha pek çok meslek sahibi uzunluk ölçülerini kullanarak yaptıkları işleri kolaylaştırırlar.

UZUNLUK ÖLÇÜLERİNİ KULLANAN BİRKAÇ MESLEĞİ TANIYALIM:

- MARANGOZLUK
: Ağaç işleme işidir. Ağacın doğal hâliyle ya da makinelerce işlenmiş haliyle alınıp ölçülere göre kesme biçme zımparalama gibi işlemlerden geçirilerek nesnelerin ortaya çıkartılması işidir. Bu işi yapanlara marangoz denir. Ahşap malzemeleri isteğe ve ölçülere göre işleyerek ve şekillendirerek binalarda gerekli yerlere yerleştiren veya ahşap eşya yapan kişilere de marangoz denir. Uzunluk ölçen araçlar marangozların en sık kullandıkları araçlardır.

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ: İnşaat mühendisleri yapıların taşıyıcı sistemine ait hesaplamaları yaparlar. Bu hesaplamalara göre aks aralığı kullanılacak malzemeye göre kolon kiriş ölçü ve boyutları ile (betonarme ise) donatı yoğunluğu (çelik yapı ise) görüntü tipi seçilir. Plan ve projeler ölçeklere göre uygun uzunluk birimleri kullanılarak çizilir.


MÜHENDİSLER; İNŞAAT PLAN VE PROJELERİNİ MÜHENDİSLER;İNŞAATLARIN PLANA UYGUNLUĞUNU DENETLERLER MÜHENDİSLER; İNŞAAT ÇALIŞMALARINI DENETLERLER

TERZİLİK: Terziler çok uzun yıllardan beri belki de ilk insanlardan beri insanları çetin doğa olaylarından korumak amacıyla giysiler dikerler. Kumaşlar iğne iplik dikiş makinesi ve metreler terzilerin başlıca araç-gereçleridir. KIYAFET DİKİLECEK KİŞİNİN BEDEN ÖLÇÜLERİ METRE İLE ÖLÇÜLÜR KUMAŞLAR METRE İLE ÖLÇÜLEREK KESİLİR.

METRESANTİMETRE VE DİĞER UZUNLUK ÖLÇÜLERİNİN GÜNLÜK YAŞANTIMIZDAKİ ÖNEMİ:

- Elbiselerimiz ölçüsüz ve çirkin olurdu - İçinde oturduğumuz binalar şekilsiz ve güvensiz olurdu - Yollarımız çok geniş veya çok dar olurdu - Boyumuzun ne kadar olduğunu bilemez ve boyumuza göre elbiseler alamazdık - Pazarlarda ve çarşılardaki alışverişlerimizde adaletsizlik olurdu


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır