Tekil Mesaj gösterimi

Alt 28-07-2013, 09:47   #1 (permalink)
ebush
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Cerrahi tarihçesi

Cerrahi tarihçesi-Cerrahi hakkında bilgi-Cerrahi bilim dalı hakkında bilgiCerrahi tıbbın en eski dallarından biridir. İlaçla ya da başka tedavi yöntemleriyle iyileştirilemeyen hastalıkların yaralanmaların vücuttaki yapı bozukluklarının ameliyatla onarılmasına ya da hastalıklı organı kesip çıkararak iyileştirilmesine dayanır.

Pek çok farklı cerrahi branşı bulunmaktadır.
Bunlar:

Kulak-Burun-Boğaz Cerrahisi
Göz Hastalıkları Cerrahisi
Ortopedi
Oral ve Maksillofasiyel Cerrahi
Plastik ve Rekonstruktif Cerrahi
Çocuk Cerrahisi
Üroloji
Nöroşirurji
Genel Cerrahi
Kalp Damar Hastalıkları Cerrahisi
Göğüs Cerrahisi
Beyin Cerrahisi
Tarihçesi
Cerrahinin tarih öncesine değin uzanan çok eski bir geçmişi vardır. Hastalıkların doğaüstü güçlerden kaynaklandığına cinlerin ya da kötü ruhların işi olduğuna inanılan tarihöncesi çağlarda tedavi amacıyla uygulanan en eski cerrahi yöntemlerden biri hastalığın vücuttan uzaklaşıp gidebilmesi için hastanın kafatasında küçük bir delik açmaktı. Başta İngiltere ve Fransa olmak üzere Avrupa'nın çeşitli yerlerinde ve Peru'da tarihöncesinden kalma delik kafatasları bulunmuştur. Cezayir Melanezya ve dünyanın bazı yerlerindeki ilkel kabileler arasında bu yöntem bugün bile uygulanmaktadır.
Eski Hindular özellikle idrar kesesi taşlarının ameliyatla çıkarılmasında ve plastik cerrahide ustalaşmışlardı. Zina suçuna verilen cezalardan biri burun kesmek olduğu için Hintli cerrahlar sık sık plastik burun ameliyatları yapmak zorunda kalıyor ve bunun için hastanın yanağından uygun boyutta bir doku parçası keserek burnun kesilen yerine bu parçayı dikiyorlardı.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır