Tekil Mesaj gösterimi

Alt 03-09-2013, 02:16   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yurtdışına çıkanlar işsizlik maaşı alabilir mi

Yurtdışına çıkanlar işsizlik maaşı alabilir mi-yurt dışına çıkanların işsizlik maaşı-yurtdışına çıkan işsizlik ödeneği


İşsizlik Ödeneği Alırken Neler Yapmak Gerekir?

İşsizlik ödeneği alınan süre içinde; ikamet adresinin değişmesi herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı alınması yetkili sağlık kuruluşunca istirahatli kılınması silahaltına alınılması yurtdışına çıkılması bir işte çalışmaya başlanması ve mahkeme kararıyla işe iade edilmesi hallerinde durum en yakın Çalışma ve İş Kurumu birimine 15 gün içinde bildirmelidir.

Bu bildirimler özellikle önemlidir. Zira sigortalı işsiz kendi kusuru ve bilgilerdeki eksiklik veya yanlışlık nedeniyle yapılan fazla ödemeleri yasal faizi ile birlikte ödemek zorundadır.

İşsizlik Maaşı Nasıl ve Neden Kesilir?

İşsizlik ödeneği almakta iken;

Çalışma ve İş Kurumu tarafından teklif edilen mesleklerine uygun ve son çalıştıkları işin ücret ve çalışma koşullarına yakın ve ikamet edilen yerin belediye mücavir alanı sınırları içinde bir işi haklı bir nedene dayanmaksızın reddedenlerin ödenekleri tekrar başlatılmamak üzere kesilmektedir.

Çalışma hayatını inceleme ve denetleme yetkisine haiz müfettişler/ denetmenler veya kamu idarelerinin denetim elemanları tarafından yapılan denetimlerde Çalışma ve İş Kurumu’ndan işsizlik ödeneği aldığı dönemde kayıt dışı olarak çalıştığı tespit edilenlerin işsizlik ödenekleri tekrar başlatılmamak üzere kesilmektedir.

İşsizlik ödeneği aldığı süre içinde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almaya başlayanların ödenekleri “Emeklilik” gerekçesiyle yaşlılık aylığını almaya başladığı tarih itibarıyla kesilir.

Çalışma ve İş Kurumu tarafından önerilen meslek geliştirme edindirme ve yetiştirme eğitimini haklı bir neden göstermeden reddeden veya kabul etmesine karşın devam etmeyen ve haklı bir nedene dayanmaksızın Kurum tarafından yapılan çağrıları zamanında cevaplamayan istenilen bilgi ve belgeleri öngörülen süre içinde vermeyenlerin işsizlik ödenekleri kesilmektedir.

Belirtelim ki bu hallerin sona ermesi durumunda ödemelere yeniden başlanmaktadır. Ödemenin süresi başlangıçta belirlenmiş olan toplam hak sahipliği süresinin sona erdiği tarihi geçememektedir.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır