Tekil Mesaj gösterimi

Alt 04-09-2013, 06:12   #1 (permalink)
ebush
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Güzel tırnaklar

Güzel tırnaklar-Daha güzel tırnaklarTırnak bakımı için bazı temel olguları bilmek ve her hafta küçük bir zaman dilimini onlara ayırmak yeterlidir. Kendi tırnaklarınızın haricinde yapay malzemeler kullanmak da bir seçenektir. Fakat onların da en az doğal tırnaklar kadar bakıma ihtiyaçları vardır.

Güzel tırnaklar

Güzel tırnaklara sahip olmak için öncelikle onların doğal renginin ve gücünün yerine gelmesini sağlamalısınız. Bunun için de tırnakları bir müddet dinlendirmek gerekmektedir. Tırnaklar sert bir protein olan keratinden oluşmakta ve ayda ortalama 3mm. uzamaktadır. Tırnak yeme alışkanlığı tırnakların kolay kırılması kıvrımlı tırnak yüzeyi tırnakların kuruması matlaşması gibi problemler bayanların en sık karşılaştığı problemler arasında yer almaktadır.

Bakımlı ve Uzun Tırnaklar İçin Vitamin Takviyesi

Tırnakların sağlıklı bir şekilde uzaması için antioksidan vitaminlere ihtiyaç vardır. Tırnak bakımı için öncelikle yeterli seviyede vitamin alınıp alınmadığına dikkat etmek gerekir. Protein B kompleksi özellikle Biotin A vitamini (Beta Karoten gibi) C vitamini Kalsiyum Demir İyot Çinko Sülfür ve Omega 3 Yağ Asitleri sağlıklı tırnaklara sahip olmak için gerekli olan vitaminlerdir. Vücudunuz bu vitaminleri yeterli miktarda alamadığı ya da iyi bir şekilde ememediği takdirde tırnak yüzeylerinde bazı olumsuz belirtiler meydana gelir. Kimi zaman güzellik vitaminleri olarak da anılan B vitaminleri birbirleri işe uyum içerisinde çalışır. Bu nedenle saç ve tırnak büyümesi bu vitaminler birlikte alınmalıdır. C ve E vitaminleri tırnak ve saç için önemli vitaminlerdir. Antioksidan glutatyon koenzim q10 selenyum C vitamini E vitamini A vitamini (Beta Karoten gibi) lutein ve likopen tırnakları oksidatif zararlardan korur. Bu vitaminlerin yokluğu tırnaklarınızın kurumasına matlaşmasına çatlamasına yüzeyinde kıvrımlar oluşmasına ve güçsüzleşerek çabuk kırılmasına neden olur.

El Tırnaklarının Bakımı

El tırnaklarının bakımı şu sıraya göre yapılmalıdır:


Tırnak bakımına öncelikle ojelerin temizlenmesi ile başlanmalıdır.
Ojeler çıkarıldıktan sonra bir kap hafif sabunlu ve sıcak suyun içine parmaklar batırılmalı ve 5 – 10 dakika beklenmelidir.
Sıcak suyun içinden çıkarılan eller kurulanmalı ve tırnak etleri nazik bir şekilde geriye çekilip daha sonra alınmalıdır.
Tırnak etlerinden kurtulduktan sonra tamamen ellerin tamamen kuruduğundan emin olunup oje sürülmesine başlanabilir.
Eğer koyu renkli oje sürülecekse altına bir kat koruyucu cila sürmek tırnak sararmasını önleyecektir. Koruyucu sürdükten sonra bir dakika kadar kuruması beklenmeli ve daha sonra oje sürülmelidir.
Oje sürülmeyecekse de koruyucu ve besleyici bir cila kullanılması dış etkenlere karşı tırnakları güçlendirecektir.

Ayak Tırnaklarının Bakımı

Ayak tırnaklarının bakımı şu sıraya göre yapılmalıdır:

Eğer tırnaklarda oje varsa öncelikle bunlar temizlenmelidir.
Sabunlu sıcak su bulunan leğenin içinde ayaklar 10 dakika bekletilmelidir. Hatta sıcak suyun içine ölü deniz tuzu( magnezyum sülfat) koymak ayakların dinlenmesini ve kan dolaşımının artmasını sağlayacaktır.
Suyun içinden çıkarılan ayak topukları ve ayağın yerle temas edip sertleşen ya da nasırlaşan bölgeleri topuk taşı ile zımparalanmalı ve tekrar suyun içine sokulmalıdır.

Sudan çıkarılan ayaklar kurulanmalı ve tırnak etleri geriye doğru çekilmeli ardından bu etler alınmalıdır.
Tamamen kuruyan tırnaklara koyu renkli oje sürülecekse altına bir kat koruyucu cila sürülmeli ve kuruması için bir dakika beklenmelidir.
En sonunda ayaklar nemlendirici bir krem ile masajlanmalıdır.

Öneriler:

Ojelerinizin daha uzun ömürlü olması için buzdolabında saklayın.

Koyulaşan ojeler için kozmetik mağazalarında bulunan incelticilerden kullanın.

Haftada 2 defadan fazla aseton kullanmayın.

Aseton tırnaklarınızı kurutuyorsa aseton içermeyen bir oje silici kullanın.

Satın aldığınız ojelerin içeriğinde tırnaklarınıza zarar veren ve onların sararmasına neden olan kimyasallar olup olmadığını kontrol edin.

Mümkün olduğunca koyu renkli oje kullanmamaya özen gösterin. Çünkü koyu renkli ojelerin içeriğinde bulunan kimyasallar tırnakların sararmasına sebep olabilirler.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır