Tekil Mesaj gösterimi

Alt 09-09-2013, 08:57   #1 (permalink)
ebush
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Gözde iltihaplanma

Gözde iltihaplanma-Gözde iltihaplanma hakkındaki tüm cevaplar-Göz kapağının iltihaplanması


Bu günlerde sık sık duyuyoruz. Salgın halinde iltihaplı göz hastalığı görülüyor her yerde. Konjonktivit Hastalığı Göz İltihabı Olarak ortaya çıkıyor. Konjonktivit aslında en basit anlatımıyla iltihaplanan gözde bulunan hastalığın adı. Gözlerde iltihap oluyor ve göz kızarıyor kaşınıyor puslanıyor ve çapaklanıyor. Peki bu göz hastalığı nasıl geçiyor nasıl bulaşıyor ve nasıl tedavi ediliyor ?


Kanlı göz iltihabı olarak da adlandırılan hastalık gözde kızarıklık sulanma batma ışığa hassasiyet göz kapaklarının şişmesi ve sabahları gözlerin birbirine yapışmış şekilde uyanılması gibi bulgular ile ortaya çıkıyor. Uzmanlar bu bulgular görüldüğünde hastanın derhal bir sağlık kuruluşuna başvurmasını öneriyor.
Hastalığa sebep olan virüslerin özellikle yaz mevsiminde sıcağın ve nemin artmasıyla kolaylıkla insandan insana damlacık ve temasla bulaştığını kaydeden Acıbadem Bursa Hastanesi Göz Hastalıkları Katarakt ve Refraksiyon Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Murat Moray viral konjonktivit bulgularına sahip kişilerin çevre ile yakın temastan kaçınmaları gerektiğini söyledi.
İYİLEŞME ÜÇ HAFTADA GERÇEKLEŞİYOR
Virüse antibiyotikli göz damlalarının etki etmediğinin altını çizen Op. Dr. Moray şu bilgileri verdi: “Tedavide kullanılan ilaçların antiviral damlalar veya reaksiyon azaltıcı ilaçlardır. İlaç tedavisi başlangıcından itibaren şikayetlerin ilk haftadan sonra giderek azalacağı bilinmeli.
Fakat tamamiyle iyileşme sürecinin üçüncü haftada gerçekleştiği unutulmamalıdır. Hastaların çoğu hastalığın ilk iki haftalık sürecinde bir önceki hekimin tedavisinin yanlış olduğu düşüncesiyle doktor doktor gezip farklı çareler aramaktadır. Halbuki ortada yanlış bir uygulama olmamaktadır. Üç haftalık sürecin geçmesi tedavi düzgün uygulanarak beklenmelidir.”
KORUNMA YOLLARI
Halk arasında gözlük kullanmanın hastalıktan korunmada etkili bir yöntem olduğuna dair yanlış bir inanış olduğunun altını çizen Dr. Moray “Hastalık hava yoluyla da geçer gözlük hava ile teması tam olarak kesmediği için genel inanışın aksine etkili bir yöntem değildir.” diye konuştu.
Moray hastalıktan korunma yollarını şöyle sıraladı:
- Eller sık sık su ve sabunla yıkanmalı.
- Eller göze dokundurulmamalı ve ovuşturulmamalı.
- Tokalaşma ile öpüşmeden mümkün olduğunca kaçınılmalı.
- Hapşırırken ağız kol iç yüzü ile kapatılmalı ve eller yıkanmalı
- Havlular ortak kullanılmamalı kişiye özel olmalı su ve deterjanla yıkanmalı.
- Kağıt havlular ya da mendiller tek kullanımlık olmalı.
- Yastık kılıfı gözlük makyaj malzemesi göz damlası veya merhemi ortak kullanılmamalı.
- Enfeksiyon öncesinde kullanılan kişisel makyaj malzemesi krem kontakt lens gibi materyaller yenisi ile değiştirilmeli.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır