Tekil Mesaj gösterimi

Alt 02-10-2013, 09:07   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Hz. Musanın Hayatı

Hz. Musa Musevilik dininin peygamberidir. Hayatı üzerine edinilen bilgiler daha çok Museviler’in din kitabı olan Tevrat’a dayanır.

Hz. Musa doğduğu sırada İsrailoğulları Mısır’da bulunuyorlardı. Mısır’ın yerlisi olan Kıpt kavmi İsrailoğulları’na hor bakarlardı. Onları köle gibi ağır işlerde kullanmaya çeşitli eziyetler etmeye başlamışlardı. İsrailoğulları günden güne çoğaldıkça da fena halde tasalanıyorlardı. Buna rağmen dedelerinin ülkesi olan Ken’an iline gitmek isteyen bu insanların yakasını bırakmıyorlar her gün yeni vergiler yeni eziyetlerle onları eziyorlardı. İsrailoğulları on iki soydu. Her soy Yakup’un oğullarından birinden geliyordu. Birleşseler büyük bir kuvvet meydana getirebilirlerdi ama kendilerini bir araya getirecek bir başları yoktu.

O sırada Firavun’un kahinlerinden biri İsrailoğulları’ndan bir erkek çocuk doğacağını Mısır’ın bu yüzden zarar göreceğini felakete uğrayacağını haber verdi. Firavun bundan ürktü İsrailoğuları’ndan doğacak her erkek çocuğun öldürülmesini emretti.

Yakup’un üçüncü oğlu olan Levi soyundan Ümran’ın bir oğlu oldu. Anası onu öldürülmesin diye hasır bir sepete koyup Nil nehrine salıverdi. Firavun’un karısı Asiye sarayının önünden geçen sepetin içindeki çocuğu gördü onu aldı evlat edindi. Büyüyünce kendi işlerinde çalıştırmak istiyordu. Yalnız çocuk kimseden süt emmiyordu. Birçok sütana getirttiler. Çocuk (Musa) ancak annesinin memesini aldı. Böylece Musa’yı kendi annesi sarayda büyüttü.

Musa’nın Mucizeleri

Musa bir gün Mısır’da gezerken bir Mısırlı’nın İsrailoğulları’ndan birini haksız yere döverken gördü adamı bir yumrukta öldürdü. Elinden böyle bir kaza çıktığı için artık Mısır’ da duramazdı kaçarak Medine’ye gitti. Şuayip Peygamberin bir kızıyla evlenip orada kaldı. Yıllarca sonra kendi kavmine dönmek üzere çoluk çocuğunu alıp yola düştü. Sina Yarımadası’nda Tur Dağı’na çıkınca orada Tanrı’yla görüştü. Tanrı’nın emirlerini peygamberlik kurtarıcılık hükmünü aldı. Mısır’a gelince ağabeysi Harun’la anlaştı. İkisi Firavun’un karşısına çıktılar onu hak dinine davet ettiler. Firavun Mısır’da kendisinden başka tanrı olmadığını söyleyerek Musa’yla alay etti. Musa elindeki asayı yere bıraktı. Asa hemen yılan oldu. Firavun Musa’yı sihirbazlıkla suçladı Mısırlı büyücülerle yarışa davet etti. Bu yarışmada Musa’nın asası öbür sihirbazların hünerlerini hiçe indirdi. Firavun buna pek kızdı. İsrailoğulları ise Musa’nın yüceliğini anlamış onun çevresinde toplanarak sözlerine iman etmişlerdi. Bunun üzerine Firavun İsrailoğulları’nın Mısır’dan çıkıp gitmelerine izin verdi. Sonra da pişman oldu. Bütün askeriyle peşlerine düştü. Kızıldeniz kıyısında onlara yetişti. Musa asasını yere vurunca deniz yarıldı. İsrailoğulları bu geçitten geçtiler. Firavun’la ordusu da Kızıldeniz’e girmişlerdi. Musa asasını bir kere daha vurdu. Deniz kapandı. Firavun’la askerleri boğulup öldüler.

Musa Ürdün kıyılarına gelip Eriha şehri karşısındaki dağa çıktı. Oradan İsrailoğulları’na vadedilen Ken’an İli’ni (Filistin’i) seyretti. Yalnız oraya varamadı. Yuşa’yı kendisine vekil tayin ederek öldü.

Musa’nın kurduğu din İsa’ya kadar tek «semavi» (yani Tektanrılı kutsal kitaplı) inanç olarak kaldı. Ondan sonra gelen peygamberler de hep Musa şeriatine göre iş gördüler. Tevrat «Ahd-i atik» adiyla din kitapları oldu.

Musa’nın şeriatı Sina Dağı’nda kendisine buyrulan meşhur On Emir‘e dayanır ki şunlardır:

1 — Karşımda başka ilahların olmayacak;
2 — Puta tapmayasın;
3 — Boş yere Yehova’nın (Tanrı’nın) adını anmayasın;
4 — Altı gün çalışıp yedinci gün dinlenesin (Sebat gününde) ;
5 — Anana-babana saygı gösteresin;
6 — Adam öldürmeyesin;
7 — Zina etmeyesin;
8 — Çalmayasın;
9 — Yalancı şahitlik yapmayacaksın;
10 — Komşunun malına göz dikmeyeceksin kıskanmayacaksın

Musa’yı Moab ülkesinde bir dereye gömdüler. Mezarı belli değildir. 120 yaşında öldüğü söylenir. Hz. Musa Müslümanlarca da hak peygamberi olarak tanınır.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır