Tekil Mesaj gösterimi

Alt 20-10-2013, 01:22   #1 (permalink)
elif
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Darüşşafaka nedir-darüşşafaka ne iş yapar

Darüşşafaka nedir-darüşşafaka ne iş yapar-darüşşafaka ne yapar

Darüşşafaka İstanbul'da kuruluşu 1873 yılına dayanan parasız yatılı karma öğretim kurumudur.
Kelime anlamı Şefkat Yuvası'dır. Babasını veya annesini kaybetmiş yetenekli maddi olanakları yetersiz çocuklara hizmet verir. "Eğitimde fırsat eşitliği" sağlama ilkesini amaçlayan kurumda ilköğrenim dördüncü sınıftan liseyi bitirene kadar eğitim verilmektedir. Öğrenciler her yıl ülke çapında düzenlenen sınavla seçilir. 1955 yılından beri İngilizce ağırlıklı eğitim verir.
30 Mart 1863 tarihli Padişah fermanı ile kurulan ve Osmanlı Devleti’nde eğitim alanındaki ilk sivil toplum hareketi sayılan "Cemiyet-i Tedrisiyye-i İslamiye"nin (İslam Okutma Kurumu) Kapalıçarşı'daki çırakları eğitmek için yürüttükleri çalışmaların başarılı olması üzerine eğitimin kapsamı değiştirilmiş ve okul Fatih’te inşa edilen binasında 1873 yılında faaliyete geçmiştir.
Eğitim içeriği kuruluşundan beri çağın gereklerine göre değişen ve kimi zaman telgraf mühendisi kimi zaman öğretmen yetiştiren bir okul işlevi gören bu kurumdan 1873-1884 yılları arasında mezun olanlar yüksekokul mezunu sayılmıştır. Günümüzde okul eğitimi Maslak’taki binasında sürdürür; lise bölümü "Özel Darüşşafaka Lisesi" adını taşır ve Anadolu Lisesi statüsündedir. Öğrencilere sunduğu eğitim ve sosyal imkanlar açısından ülkenin en iyi eğitim kurumlarından birisi kabul edilir


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır