Tekil Mesaj gösterimi

Alt 19-11-2013, 11:45   #1 (permalink)
ebush
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Atatürkçülük nedir vikipedi

Atatürkçülük nedir vikipedi-Atatürkçülük nedir


Bu başlıkta sizlere atatürkçülük hakkında kısa ve öz bilgi vermeye çalışacağım


Atatürkçülüken kısa tanımlaTürk ulusunun çağdaşlaşma ideolojisidir.

Türk Devrim sürecinde izlenen yöntemler ve gerçekleştirilen eylemler; uygulamayla doğruluğu kanıtlanan kurallar olarak ortaya çıktı. Devrimin içinden süzülüp gelen bu kurallar Kemalizm’i oluşturdu. Devrim sürecinde ve devrimin önderi tarafından ortaya konulan bu kurallar Kemalizm’in ilkeleridir. İlkelere bir bütün olarak Kemalizm (Atatürkçülük) adı verilmektedir.

Bir başka tanımla Kemalizm Türk Kurtuluş Savaşında ve Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda temel olan fikir ve ilkelerin tümüdür.

-“Kemalizm kapitalist ve sosyalist sistemlerin analiz ve sentezinden doğmuş anti-emperyalist bir yöntemdir” (ideolojidir) (K.Odabaşı)

-“Kemalizm (Atatürkçülük) kaynağını Türk Ulusal Kurtuluş Savaşından alır. Amaçladığı toplum ve devlet yapısı batının usa bilime dayalı çoğulcu özgürlükçü demokrasi anlayışıdır.”(Suna KİLİ)

Kemalizm altı ana ilke ve bütünleyici ilkelerden oluşur :
Ana ilkeler;


1-Ulusalcılık (ulusçuluk milliyetçilik)

2-Halkçılık

3-Cumhuriyetçilik

4-Laiklik

5-Devletçilik

6-Devrimciliktir (inkılâpçılık) .

Bütünleyici ilkeler anayasaya girmediği için kesin sayılarını belirtmek zordur. Ayrıca Kemalizm kuramcıların oturup yazdıkları ve sonra toplum yaşamına uygulanan bir sistem değildir.Yaşamın ve savaşımın içinden doğmuş sonra sistemleştirilmeye çalışılmıştır.Bu nedenle bütünleyici ilkeler değişik kaynaklarda değişik sayılar ve adlarla belirtilmektedir. Bu durum bütünleyici ilkelerin önemini azaltmaz. Çünkü bütünleyici ilkeler göz ardı edilirse Kemalizm anlaşılamaz. Çoğu kez bu yanlışa düşülmüştür. Bu yüzden Kemalizmi sadece altı ilkeden ibaret sanan onları da yeterince kavramamış insanlar çoktur. Aydınlar arasında bile..!

Bütünleyici ilkeleri şöylece sıralayabiliriz :

1-Tam bağımsızlık

2-Ulusal Egemenlik

3-Akılcılık ve bilimcilik

4-Gerçekçilik

5-Çağdaşlık

6- Barışçılık

7- İnsancıllık

8- Evrensellik

9- Emperyalizm karşıtlığı

10- Eşitlikçilik

11-Ulusal birlik

12- Ülke bütünlüğü...


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır