Tekil Mesaj gösterimi

Alt 25-11-2013, 10:03   #1 (permalink)
ebush
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart GAP nedir vikipedi

GAP nedir vikipedi-GAP nedirBu başlıkta GAP hakkında detaylı bilgiye ulaşabirisiniz

GAP (Güneydoğu Anadolu Projesi)


Güneydoğu Anadolu Projesi kısaca GAP Fırat ve Dicle Nehirleri üzerinde yapımı amaçlanan barajlar hidroelektrik santralleri ve sulama tesislerinin yanı sıra kentsel ve kırsal altyapı ulaştırma sanayi eğitim sağlık ve diğer sektörlerin gelişmesini ve hizmetlerini kapsayan bütünleşmiş projedir.

Projenin önemi

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP)'ın amacı; "Yukarı Mezopotamya" olarak bilinen ve eski çağlarda uygarlığın beşiği olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin sosyal ve ekonomik gelişimini sağlamaktır. Türkiye'yi bölgesel kalkınma konusunda dünyaya örnek konuma getiren GAP; Fırat ve Dicle nehirleri üzerinde yapımı süren baraj ve hidroelektrik santralleri ile sulama tesislerinin yanı sıra kentsel ve kırsal altyapı tarım ulaştırma sanayi eğitim sağlık konut turizm ve diğer sektörlerdeki yatırımları da kapsayan bütünleşmiş ve sürdürülebilir bir kalkınma yaklaşımı içinde devam ettirilmektedir. İnsan odaklı bir kalkınma projesi olarak GAP bölge halkının daha iyi bir yaşam kalitesine ulaşmasını ve diğer bölgelerle arasındaki gelişmişlik farkının ortadan kaldırılmasını hedeflemektedir. Teknik özellikleri ile fiziki büyüklüklerinin yanı sıra GAP insani ve yenilikçi yaklaşımları ile de tüm dünyanın haklı ilgisini çekmektedir. Proje istihdam yaratarak gelir düzeyini yükselterek kentsel ve kırsal merkezlerin hizmet kapasitelerini geliştirerek bölge halkının yaşamını daha şimdiden olumlu yönde etkilemiştir. Proje henüz tamamlanmamasına rağmen bugüne kadar elde edilen sonuçlar; tarihin ilk uygarlıklarına tanıklık etmiş bu bölgede yeni ve daha parlak bir uygarlık yaratılabileceği konusunda Türkiye'ye ve Dünya'ya olumlu mesajlar vermektedir.

Teknik detaylar

Güneydoğu Anadolu Bölgesi büyük bir tarım potansiyeline sahiptir. Ancak tarımda karşılaşılan en önemli sorun su yetersizliğidir. GAP'ın tamamlanmasıyla sulanabilecek alanlar genişleyecektir. Böylece tarımsal ürün artacak bazı alanlarda yılda birden fazla ürün alınabilecektir. GAP ülkemiz ekonomisinin kalkınması için büyük önem taşımaktadır. GAP 25 büyük sulama projesini kapsayan ve tamamlandığında 17 milyon hektar tarım alanının sulamasını gerçekleştirecek olan dev bir projedir. Ülkemizde sulanabilir potansiyele sahip olan alanların 85 milyon hektar civarında olduğu düşünülürse bu projenin büyüklüğü daha iyi anlaşılır. Projenin toplam tutarı 32 Milyar ABD Dolan'dır. Projenin 2010 yılına kadar tamamlanmış olması planlanmaktadır.Konu ebush tarafından (25-11-2013 Saat 10:05 ) değiştirilmiştir..
ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır