Tekil Mesaj gösterimi

Alt 30-11-2013, 01:39   #1 (permalink)
ebush
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Lazer nedir vikipedi

Lazer nedir vikipedi-Lazer nedir


Bu başlıkta sizlere lazer hakkında bilgi vermeye çalışacağım

Radyasyonun uyarılmış emisyonu ile ışın amplifikasyonudur.Tek renklidüzyoğuntek fazlı monokromik ışık üreten cihazlardır.Renkli olduğu gibi renksizde olabilir. Görünürlük dalga boyu ile ilgilidir. Bu dalga boyu ve gücü tıptaki kullanım alanını belirler. Dermatolojide kullanılan son teknolojik gelişmelerden en önemlisidir.

Kaç tip lazer vardır?


Dalgaboyu ve gücüne göre farklı tedavi amacıyla kullanılan çok sayıda lazer tipleri vardır. En ünlüleri; ruby alexandrate diode Nd-yag…Lazerlerdir.

Dermatolojide kullanım alanları nelerdir?

Epilasyon İstenmeyen tüylerde hem erkek hem de kadınlarda istenen her alanda uygulanabilir. Damarsal Lezyonlar Hemanjiomlar—doğuştan yüzde ve vücutta bulunan koyu kırmızı lekeler şarap lekesi Telenjiektazi—Yüz ve vücuttaki kılcal damar çatlamaları Bacaklardaki varislerin tedavisinde özellikle Nd-Yag Lazer oldukça etkilidir. Yüz gençleştirme ve kırışıklık tedavisi Dövmelerin silinmesi

Nasıl etki eder?

Işık koyu nesneler tarafından absorbe edilir.Eğer yeterli ışık varsa koyu cisim çok ısınabilir.(tıpkı yaz güneşinde kalan siyah bir araba gibi)Benzer biçimde lazer enerjisi ciltteki koyu maddeler tarafından absorbe edilir.Bu koyu maddeler kromoforlardır(Yani hedef maddelerdir) Endojen yani vücudumuzda bulunanlar: Melanin(derimize rengini veren madde) Hemoglobin(Kanımıza rengini veren madde) dir. Ekzojen olarakta dövmelerdeki boya maddeleri hedef olarak algılanır. Lazerle verilen ışık tedavi edilmek istenen durum ne ise bu duruma uygun lazer cihazı kullanılarak hedef madde seçilip tedavi yapılır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır