Tekil Mesaj gösterimi

Alt 05-12-2013, 03:08   #1 (permalink)
ebush
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Vadi nedir vikipedi

Vadi nedir vikipedi-Vadi nedir


Bu başlıkta vadi hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz

Akarsuyun içinde aktığı kaynaktan ağıza doğru sürekli inişi bulunan uzun çukurluklardır. Akarsuların aşındırma gücüne zeminin yapısına ve aşınım süresine bağlı olarak çeşitli vadiler oluşur. Vadiler tarım bahçecilik ulaşım ve yerleşme bakımından elverişli alanlardır.

Vadi nedir vikipedi

Vadi çeşitleri

Çentik Vadi (Kertik) : Akarsuların derine aşındırmasıyla oluşan V şekilli tabansız genç vadilere çentik vadi ya da kertik denir.
Türkiye’nin bugünkü görünümünü 3. ve 4. zamanda kazanmış olması nedeniyle Türkiye akarsuları henüz denge profiline ulaşmamış geç akarsulardır. Bu nedenle ülkemizde çok sayıda çentik(kertik) vadi bulunmaktadır.

Yarma Vadi (Boğaz): Akarsuyun iki düzlük arasında bulunan sert kütleyi derinlemesine aşındırması sonucunda oluşur. Vadi yamaçları dik tabanı dardır. Akarsuyun yukarı bölümlerinde görülür. Türkiye’de çok sayıda yarma vadi (boğaz) bulunur.

Karadeniz Bölgesi’nde Yeşilırmak üzerinde Şahinkaya yarma vadisi Marmara Bölgesi’nde Sakarya üzerinde Geyve Boğazı Akdeniz Bölgesi’nde Atabey deresi üzerinde Atabey Boğazı başlıca örnekleridir.

Kanyon Vadi : Klaker gibi dirençli ve çatlaklı taşlar içinde akarsuyun derinlemesine aşındırmasıyla oluşur. Vadinin yamaç eğimleri çok dik olup 90 dereceyi bulur. Kanyon vadiler Türkiye’de Toroslar’da yaygın olarak görülür. Antalya’daki Köprülü Kanyon ülkemizdeki güzel bir örnektir.

Tabanlı Vadi : Akarsu yatağını taban seviyesine yaklaştırınca derine aşınım yavaşlar. Yatak eğiminin azalması akarsuyun menderesler çizerek yanal aşındırma yapmasına neden olur. Yanal aşındırmanın artması ile tabanlı vadiler
ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır