Tekil Mesaj gösterimi

Alt 05-12-2013, 11:25   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Akdeniz bitki örtüsü vikipedi

Akdeniz bitki örtüsü vikipedi - Akdeniz bitki örtüsü hakkında kısa bilgi

Akdeniz ikliminin doğal bitki örtüsü; defne mersin kocayemiş bodur ardıç Delice (yabani zeytin) kekik lavanta gibi bitkilerin oluşturduğu bir çeşit bodur çalılık olan maki bitki topluluğudur. Bu örtüden sonra ormanlık alanlar başlar.

Güney Ege kıyılarında yer alan Güllük körfezinde sığla ağacı yetişir. Kozmetik sanayinde kullamlan bu ağaç türünün bu kıyılar dışında Dünya'da pek yetişme ortamı yoktur.

Akdeniz ikliminde kışlann ılik geçmesi ve güneşli gün sayısının kış aylarında da fazla olması seracılığın yaygın olmasına neden olmuştur.

Maki Akdeniz kıyılannda 700 metre yükseıtiye kadar yetişebilirken Ege kıyılarında 400 metreye Güney Marmara kıyılarında ise 200 metre yükseıtiye kadar yetişebilmektedir. Güneyden kuzeye doğru makini yetişme sınlflnm azalmasınm nedeni sıcaklıklan azalması yani enlem'dir.

Maki bazı alanlarda yağışların azalmasına bağlı olarak çalı görünümü kazanmıştır bu bitkiye ise garig denir. Maki ve gariklerin yapraklari sert ve katı şeklinde tüylüdür. Bunun nedeni yaz kuraklığının uzun sürmesinden dolayı buharlaşma şiddetinin azalmasıdır.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır