Tekil Mesaj gösterimi

Alt 06-12-2013, 12:52   #1 (permalink)
ebush
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yağ nedir vikipedi

Yağ nedir vikipedi-Yağ nedir


Bu başlıkta sizlere yağ ne anlama gelir bahsetmek istiyorum

Bitki ve hayvanlardan elde edilen esterlere verilen addır.

Bunlar bitkileri dokularında meyve ve çekirdeklerinde bulunur. Hayvanlarda ise deri altında kalp ve böbrek gibi organların çevresince ve karaciğerlerde bulunur. Yağ yandığı zaman en çok ısı ve enerji veren besililer arasında yer alır .

Bitki yağları keten susam zeytin haşhaş Hindistan cevizi gibi tohum ve meyveleri yüksek basınçlı hidrolik preslerde sıkıştırılmakla elde edilir. Bitkisel yağların çoğu sıvıdır. Zeytinyağı pamukyağı gibi. Sıvı yağların içinde keten haşhaş fındık Ceviz ve kenevir yağı gibi olanları kuruyan yağlar dır

Hayvan yağları hayvanların çeşitli yerlerinden çıkarılır. Tereyağı sütten donyağı hayvanların kalp ye böbreklerinden kuyrukyağı hayvanların kuyruklarından balıkyağı Morina balıklarının karaciğerinden elde edilir. Hayvan yağları da sert yumuşak ve sıvı olur. Don yağları serttir .Kuyruk ve tereyağları yumuşaktır balıkyağı sıvıdır.

Yağların besin değeri iki bakımdan önemlidir biri yandıkları zaman çıkardıkları ısı enerjisi bakımındandır. Bir gram yağ vücutta yandığı zaman ortalama olarak 95 kalori ısı verir .Nişastalı ve şekerli besinlerin yanmasından ancak 45 K. kalori ısı çıkar. Yağların önemli değeri vitamin bakımındandır. Özellikle tereyağında ABC vitaminleri balıkyağında D vitamini vardır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır