Tekil Mesaj gösterimi

Alt 06-12-2013, 01:03   #1 (permalink)
ebush
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Zanaat nedir vikipedi

Zanaat nedir vikipedi-Zanaat nedir


Bu başlıkta sizlere zanaat nedir biraz bahsedeyim

Zanaat maddi ihtiyaçlarını karşılamak için eğitim ve tecrübe gerektiren işlere verilen addır. Ayrıca hüner ve marifet anlamlarına da gelmektedir. Bir işle veya meslekle uğraşan ustalığı ve mahareti olan kimselere ise sanatkâr denilmektedir.

Osmanlılar zanaat anlamına gelen hirfet sözcüğünü kullanmışlardır. Osmanlı döneminde çeşitli zanaat kollarının toplandığı Ahi teşkilatı bulunmaktaydı. XIX. yüzyılda Osmanlı’ya gelen Fransız mozaikçisi Pretextat Le-comte çinicilik maden işleri dökmecilik ve bakırcılık camcılık taş yontuculuğu nakış kalemkârlık halıcılık kumaş ve kadifecilik saraçlık kunduracılık silah işçiliği ahşap işleri telkari cevahircilik mühür yapımcılığı tesbihcilik lokum helva ve şekerleme yapımı hakkında bilgi vermektedir.

Sanayi devriminden sonra zanaatlar büyük ölçüde sarsılmıştır. Seri imalat ile birlikte birçok zanaat ortadan kalksa da bununla birlikte yeni zanaat alanları doğmuştur. Saraçlık ve nalbantlık tarihe karışırken bunun yerine otomobil tamirciliği kaportacılık ve boyacılık gibi zanaatlar ortaya çıkmıştır. Günümüzde zanaat denilince akla ilk gelen küçük sanatlardır. Şiir müzik resim heykel hat tezhip gibi zanaatlar ise “güzel sanatlar” olarak adlandırılır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır