Tekil Mesaj gösterimi

Alt 22-07-2008, 12:12   #1 (permalink)
Bkmlyz
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ankara Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tanıtım

tarihçE

Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi İktisadi ve Ticari İlimler Akademisine bağlı olarak 1978-1979 Eğitim-Öğretim yılında İstatistik ve Temel Bilimler Fakültesi olarak açılmış 1982 yılında 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı hakkında 41 Sayılı kanunun Hükmünde Kararname’nin değiştirilerek kabulüne dair kanununla kurulan Gazi Üniversitesine Fen-Edebiyat Fakültesi olarak bağlanmıştır.

Sürekli gelişen fakülte fiziki kapasitesi ve eğitim-öğretim kadrosu ile çağdaş eğitim-öğretimin öncülüğünü yapmaktadır.


akademik kadroFakültemizde; 84 Profesör 24 Doçent 67 Yardımcı Doçent 8 Öğretim Görevlisi 8 Uzman 95 Araştırma Görevlisi ve 7 Yabancı Uyruklu Sözleşmeli Öğretim Üyesi görev yapmaktadır.

Fakültemizde her yıl Anadolu'daki diğer üniversiteler tarafından öğretim elemanı yetiştirilmek üzere gönderilen yaklaşık 31 civarında araştırma görevlisine doktora eğitimi verilmektedir.


Fakültemizin öğretim elemanları uluslararası bilimsel yayınlar sıralamasında ülkemizin dünya sıralamasında ve Gazi Üniversitesi'nin Türkiye çapında üst sıralarda yer almasında büyük katkı sağlamaktadır.

Bölümlerimizde öğretim elemanlarımızın yanı sıra konularında uzmanlaşmış diğer kurumlardan kişiler tarafından da öğrencilerimize eğitim seminerleri verilmektedir.eğitim alt yapısıGazi Üniversitesi'nin Teknikokullar ana kampüsünde bulunan fakültemiz; idari eğitim-öğretim ve laboratuvar olmak üzere birbiriyle bağlantılı üç ayrı bloktan oluşmaktadır.

Fakültemizde İstatistik Bölümü Matematik Bölümü Fizik Bölümü Kimya Bölümü Biyoloji Bölümü Felsefe Bölümü Tarih Bölümü Sanat Tarihi Bölümü Türk Dili Ve Edebiyatı Bölümü Çağdaş Türk Lehçeleri Ve Edebiyatları Bölümü Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü Arkeoloji Bölümü ve Türk Halkbilimi Bölümü olmak üzere 14 bölüm bulunmaktadır.

Fakültemizde 39 adet derslik 12 adet laboratuvar 3 adet seminer salonu bilgisayar derslerinin yapıldığı 98 öğrenci kapasiteli 4 adet internet bağlantılı bilgisayar laburatuvarı 1 dil laboratuvarı 1 konferans salonu 1 okuma salonu sosyal etkinlik salonları ve kafeterya bulunmaktadır.

eğitim


Toplam 3994 öğrencinin öğrenim gördüğü fakültemizde eğitim süresi 4 yıl olup eğitim dili Türkçe'dir eğitim kalitesini daha da ileri götürmek için fakültemiz bölümlerinde akreditasyon ve çift dal-yan dal çalışmaları sürdürülmektedir. Her yıl çeşitli ulusal ve uluslararası akademik faaliyetlere katılan öğretim elemanlarımız bilgi alışverişinde bulunmaktadırlar.

Bu amaçla TÜBİTAK DPT Üniversite Araştırma Fonları ve özel sektörden projeler alınmakta üniversite-sanayi-toplum üçgeninde yurt içi veya yurt dışında staj yapmak zorundadır. Mezunlarımıza lisans eğitimi sonrasında uzmanlaşmak istedikleri alanlarda yüksek lisans ve doktora eğitimleri de verilmektedir.


sosyal etkinlikler

Fakültemizin bulunduğu mekanda yemekhane kantin bilardo ve masa tenisi alanları veleybol ve basketbol sahaları sosyal etkinlik odaları olimpik açık ve kapalı yüzme havuzu kapalı spor salonu ve kafeteryası öğrencilerimizin hizmetindedir.

Öğrencilerimiz fakültemizde faaliyet gösteren öğrenci topluluklarında sosyal ve kültürel alanlarda çalışmalarda bulunmaktadırlar.

iş olanakları

Fen-Edebiyat Fakültemizin temel amacı bilim adamı ve araştırmacı yetiştirmektir. Bu amaçla mezunlarımız yüksek lisans ve doktoralarını tamamladıktan sonra üniversitelere öğretim üyesi olarak gidebilecekleri gibi üniversitemiz bünyesinde bulunan Eğitim Bilimleri Enstitüsü'nde tezsiz yüksek lisans yaparak öğretmen olabilirler bir kamu veya özel sektör Araştırma-Geliştirme laboratuvarında araştırmacı olarak çalışabilirler.


Ayrıca; çeşitli bakanlıklar atom enerjisi kurumu MKE MTA TSE DİE DPT bilgisayar firmaları petrol rafinerileri gibi yerlerde çalışabilirler veya kendi işlerini kurabilirler. Diğer taraftan çift dal-yan dal sertifikasına sahip olacak öğrencilerimiz aranan üniversite mezunları olacaklardır.


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır